O kapele vypráví Petr Hromádka, baskytarista.
* LN V poslední době hrajete každý víkend, ale ještě před rokem jste vlastně neexistovali. S jakými myšlenkami jste zakládali Five Seconds to Leave?
Po rozpadu Nuit jsme s bubeníkem cítili potřebu nějak pokračovat. Kytaristu jsme znali už dlouho, ale hudebně spolupracovat nás nenapadlo, protože jsme mysleli, že se pohybujeme v jiných hudebních vodách. Ale hned, jak jsme si zahráli, nás to nadchlo. Zpočátku jsme pořád jamovali a naše první koncerty byly čistá improvizace.
* LN Hodně teď hrajete, koncerty domlouváte sami?
Některé koncerty jsme dohodli díky kontaktům, které jsme nasbírali ještě s Nuit. Dál už to byla řetězová reakce a jsem příjemně překvapený tím, že většinou se pořadatelé ozývají sami - ať už na základě odehraných koncertů nebo nahrávek na webu.
* LN Existuje nějaké demo? Nebo nahrávka v budoucnu?
MP3 jsou na našich profilech na bandzone nebo mySpace. V létě budeme určitě nahrávat, ale zatím nevíme, jestli z toho bude deska, EP nebo třeba split.
* LN Máte teď vůbec čas skládat nějaké nové věci?
Právě vzhledem k tomu, že poměrně hodně hrajeme a kytarista je přes týden pryč, tak zrovna moc ne.
* LN Co vlastně znamená název kapely, Five Seconds to Leave?
Původně to byl název pro jednu z našich prvních skladeb. Předtím, než jsme se dali jako kapela dohromady, jsme všichni měli zrovna poměrně neradostný období a měli chuť se na všechno tady vykašlat a odjet z Čech. Ale vznik kapely a očekávání narození bubeníkovy dcerky nás tady zadrželo v podstatě těsně před odjezdem, proto Five Seconds to Leave.
* LN Máte zajímavé projekce, kdo je jejich autorem?
Videoprojekci dělám já. Jsou to vlastně koláže z filmů a dokumentů udělané tak, aby daly těm skladbám na koncertech další rozměr a podpořily jejich atmosféru.
* LN To samé platí pro samply...? Mimochodem v Česku je celá tahle koncepce docela originální, z kapel, co něco podobného dělají, si vybavím možná tak Lvmen. Jaké posloucháte kapely, čím se necháváte ovlivňovat?
V podstatě máme nasamplovaný jenom zpěv ve skladbě Seventh Wave a mezihry, co pouštíme na koncertech, jsou regulérní miniskladby, akorát pouštěné z loop stationu, zbytek je naživo. Inspiruje nás spousta muziky bez ohledu na žánr. Hlavně, když je něčím originální, zvláštní a hlavně - uvěřitelná. Líbí se nám věci, co vydávají např. Neurot, Ipecac, Southern Lord nebo u nás Silver Rocket, Day After, Free Dimension a podobné labely. Jmenovitě viz „influences“ na myspace.com/fivesecondstoleave.
* LN Taky máte celkem zajímavý styl hraní, a to smyčcem. V kombinaci s baskytarou je to dost originální, kde se vzal tenhle nápad?
Chtěl jsem nějak napodobit zvuk cella, tak jsem si půjčil od kamaráda smyčec a začal s tím experimentovat, kombinovat s efekty... Takhle můžu rozšířit zvuk baskytary a doplnit jiným způsobem kytaru v triu a fungovat víc jako melodický nástroj.