Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Tetřev prohrál soud s turisty

Česko

VIMPERK/BRNO Poprvé po více než šedesáti letech mohou turisté vstupovat na území Národního parku Šumava, kam byl mimo vyznačené stezky vstup zakázán.

Rozhodl o tom včerejší verdikt Nejvyššího správního soudu. Soudní senát zrušil z formálních důvodů sérii nařízení, kterým park zejména kvůli ochraně vzácného tetřeva hlušce a tetřívka omezoval pohyb turistů na zhruba deseti procentech šumavské rezervace.

Ochranáři přírody jsou z rozhodnutí soudu nešťastní. Obávají se, že do doby, než se podaří najít jiný způsob, jak zakázat vstup do klidových zón, mohou lidé prakticky zlikvidovat jedinou živatoschopnou populaci tetřeva hlušce v zemi.

Soud naopak tvrdí, že park musí omezení vstupu příště lépe zdůvodnit. „Při vydávání aktu nebylo dostatečně doloženo a zdůvodněno, že je třeba tak razantního zákroku, jako je omezení vstupu na celé území lokality,“ popsal soudce zpravodaj Karel Šimka. Soud prý nechce říci, že nelze na území národního parku omezit či regulovat pohyb osob, úředníci ale musejí pečlivě doložit, jaké důvody je k omezení vedou.

Úředníci vymýšlejí protitah Problém souvisí s tím, že takzvaná klidová území na Šumavě nejsou totožná s prvními zónami parku, do nichž je mimo vyznačené trasy vstup zakázán ze zákona. Kde není první zóna a přitom jde o lokality obývané vzácnými druhy zvířat a ptáků, proto park omezil pohyb turistů nařízením v návštěvním řádu.

Právě platnost nařízení ale soud na žádost aktivisty Václava Řezníčka zrušil. „Byli jsem tím rozhodnutím překvapení. Nyní řešíme, jak zajistit například ochranu tetřeva jiným způsobem,“ řekl LN náměstek ředitele parku Tomáš Hlavatý. Ministerstvo životního prostředí připravuje změnu, aby první zóny tvořily kompaktní celek a nebyly rozdrobeny do řady menších ostrůvků. „Problém je, že zatímco zrušení omezení vstupu nabude právní moci v řádu týdnů, nová zonace tak brzy hotová nebude,“ vysvětluje Hlavatý.

Park podle něj uvažuje i o informační kampani, ve které by ochranáři lidem vysvětlovali, proč by do tetřevích a tetřívčích lokalit chodit neměli, i když už to není zakázané. „V zimě je tetřev hlušec oslabený, snaží se být v klidu, dokonce se někdy nechává zasypat sněhem. Pokud je vyrušen a musí přelétávat, vydá tolik energie, že ho to skutečně může zabít,“ uvedl Hlavatý.

Na Šumavě žije podle něj jediná životaschopná populace tetřeva hlušce právě proto, že jeho území bylo nejprve nepřístupné kvůli takzvané železné oponě, poté kvůli ochraně přírody ve vyhlášeném národním parku.

Série nařízení, která soud zrušil, se týkala omezení pohybu osob v oblastech v oblastech Smrčina, Trojmezná, Vltavský luh, Horskokvildské slatě, Modravské slatě, Křemelná a Plesná s Poledníkem.

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!