Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Těžba uhlí v dole ČSM na Karvinsku se prodlouží do roku 2025, pak skončí

Předseda představenstva OKD Roman Sikora (vlevo) a ministr financí Zbyněk Stanjura oznamují prodloužení těžby černého uhlí na Karvinsku do konce roku 2025. (16. prosince 2022) foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Těžba černého uhlí v Dole ČSM na Karvinsku bude pokračovat až do konce roku 2025. Dohodli se na tom ministr financí Zbyněk Stanjura s předsedou představenstva těžební společnosti OKD Romanem Sikorou.
  15:40aktualizováno  16:35

Původně mělo OKD skončit s dobýváním uhlí letos, poté se těžba protáhla ještě na příští rok. „Mohu oznámit, že jsme se dohodli na prodloužení těžby do konce roku 2025, tedy ještě tři roky. Máme přiměřenou jistotu, že OKD bude vydělávat, že bude mít dostatek zaměstnanců a že má zákazníky, kteří od něj budou vytěžené uhlí kupovat,“ konstatoval ministr financí Zbyněk Stanjura, který o budoucnosti firmy jednal i s odboráři OKD.

Stanjura dodal, že státní podnik OKD v letošním roce dosáhne tržeb zhruba 14 miliard korun a zisku před zdaněním v jednotkách miliard korun. „Takže jako vlastník jsem spokojen,“ konstatoval Stanjura.

Předseda představenstva OKD Sikora sdělil, že těžbě uhlí nyní přejí okolnosti, hlavně pak politické. „Díky tomu jsme mohli uhlí prodávat za vyšší cenu. Na světě je černého uhlí dost, ale ne ve střední Evropě,“ zmínil Sikora například fakt, že uhlí už nevyváží ani Polsko, které ho potřebuje pro své potřeby.

Teplárny mají o uhlí velký zájem

„Produkci příštího roku máme už pod smlouvami, zájem je veliký,“ uvedl Sikora. Upřesnil, že mezi největší zákazníky patří moravskoslezské teplárny. Vzhledem k prodloužení těžby se už daří domlouvat prodeje uhlí už i na rok 2024. „Věřím, že se totéž podaří i pro rok 2025. Je to však složité, protože zákazníci se nechtějí tak dopředu vázat na současné ceny. Podle našich odhadů však velké výkyvy cen nenastanou ani v příštích letech,“ vysvětlil Sikora.

OKD počítá s roční těžbou 1,2 milionu tun uhlí, takže celkem by mělo navíc dostat na povrch 3,6 milionu tun. Sikora upozornil, že OKD nyní musí začít investovat, například vyrazit deset kilometrů chodeb. „Podařilo se nám získat dva razičské kolektivy, umíme i nabírat zaměstnance místo těch, kteří odcházejí do důchodu,“ přiblížil. OKD nyní zaměstnává 3 300 lidí.

OKD už začal připravoval studii EIA, tedy dopady další těžby na životní prostředí. Na dotaz iDNES.cz, jestli se hovořilo také o možnosti prodloužit těžbu i do dalších let, Sikora jen řekl, že se možná jen v roce 2026 budou dotěžovat už rozdělané poruby.

Obnovení těžby na jiných dolech není reálné

Stanjura upozornil, že to je již definitivní termín. „Jsem přesvědčený, že už dále není žádný prostor pro další těžbu,“ potvrdil ministr financí.

Státní podnik Diamo, který má na starosti zahlazování následků hornické činnosti a zajišťuje i útlum dolů, letos vypracoval studii, z níž vyplynulo, že v karvinských dolech ČSA a Darkov by bylo možné těžbu uhlí obnovit.

Bylo by to ale technicky náročné a drahé. Jenom příprava by trvala šest let a stála by zhruba deset miliard korun. Těžit by se pak dalo 14 let. Bylo by k tomu navíc potřeba sehnat až 2700 kvalifikovaných pracovníků, kteří by ale už museli mít praxi. Těžba v dolech ČSA a Darkov skončila loni v únoru.

Autoři: ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...