Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Těžké dětství na Tchaj-wanu

Česko

DIÁŘ RADKY KVAČKOVÉ

Konečně autentická zpráva ze země, jejíž žáci dosahují v mezinárodních testech pravidelně nejlepších, nebo skoro nejlepších výsledků, a vzbuzují tak zvědavou otázku – jak to tam proboha dělají? Přivezli ji studenti z Katolického gymnázia v Třebíči. Učí se ve škole čínsky, takže není divu, že vyjeli na mezinárodní středoškolskou konferenci na Tchaj-wan. Podle toho, co vyprávěli, předčila skutečnost jejich představy. Věděli, že je tam škola náročná, ale fakt, že pořadatelská škola přijímá jen tři procenta uchazečů, je prý skutečně překvapil, stejně jako morálka tamních studentů. Kdo z nich se chtěl účastnit konference, musel se zavázat, že devadesát zameškaných vyučovacích hodin nahradí ve večerním a víkendovém vyučování. Hlásili se prý úplně všichni. Přísným výběrem jich prošlo jen pár. Třídy na střední škole mají v průměru 45 žáků. Na nějaké procvičování, či dokonce individuální přístup není pomyšlení. Například jazyková výuka se odbývá pouze formou výkladu gramatiky a překladu. Konverzaci je třeba pilovat ve večerních kurzech. Přitom povinná výuka činí kolem 40 hodin týdně (u nás 33 hodin). Těžké dětství.

O něco líp jsou na tom učitelé. Jak mi potvrdil zástupce ředitele třebíčské školy Karel Rymeš, který české studenty doprovázel, mají sice na Tchaj-wanu taky tvrdou práci, zato mohou ale odejít už v pětačtyřiceti do důchodu. A ten činí osmdesát procent platu.

Soukromá Vysoká škola cestovního ruchu a teritoriálních studií se ohrazuje proti tomu, že ji ministerstvo školství zrušilo kvůli nedostatečné kvalifikaci učitelů akreditaci. Prý nemůže mít specializované profesory, když v oboru cestovního ruchu zatím žádní nejsou. To dá konečně rozum. Důležitější je, aby byl cestovní ruch, přesněji aby ho bylo dost pro všechny, kdo se o něm učí.

Neodpustím si, abych nepřipojila svůj názor k probíhající debatě o přechylování ženských příjmení. Jsem pro přechylování, protože fakt, že ze jména poznám, jestli patří muži, nebo ženě, považuji za přednost češtiny (kdo je Míla Myslík?). Pokud se někdo chce této rozlišovací přípony vzdát, ať navrhne náhradní řešení. (Třeba nad ženskými jmény dvě tečky, jako ňadra?) Došla zpráva, že na liverpoolské Hope University bude možné získat titul magistra z oboru Beatles. Postgraduální univerzitní kurz o nich pod názvem Beatles, populární hudba a společnost sestává ze čtyř dvanáctitýdenních přednáškových cyklů zakončených disertací. Časem se možná dočkáme i doktorů Beatles. Americká armáda podepsala podle Hospodářských novin smlouvu s Českým vysokým učením technickým na výzkumný projekt zaměřený na počítačový program navádění bezpilotních letadel. S katedrou kybernetiky ČVUT uzavřeli Američani taky smlouvu na komunikační technologie. No není to důkaz, že v některých oborech patří český výzkum ke světové špičce?

Odposlechnuto v pražské tramvaji uprostřed hloučku patnáctiletých až šestnáctiletých: „Na MATFYZ se učej, že jedna a jedna nemusí bejt dvě. Fakt, vysvětlujou to, jenomže to nechápou ani učitelé matematiky, tak se s tím nedá nic dělat.“

radka.kvackova@lidovky.cz

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....