Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Times Square je „křižovatkou světa“

Česko

Místem činu se měla stát nejrušnější oblast New Yorku a zřejmě i jedna z nejfrekventovanějších na celé planetě.

NEW YORK / PRAHA Může být nadnesené označovat celý New York za „město, které nikdy nespí“. Ale u vyhlášeného náměstí uprostřed Manhattanu to prostě platí stoprocentně.

Rušné Times Square i jeho podobně přelidněné okolí pulzuje neonovými reklamami, představeními desítek broadwayských divadel, obchody otevřenými pozdě do noci a davy lidí. Starousedlíky, cizinci dlouhodobě pobývajícími v New Yorku a především turisty.

A právě frekventovanost místa označovaného příhodně za „křižovatku světa“ se zřejmě stala důvodem, proč se útočníci rozhodli umístit auto s náloží právě sem -na roh 45. ulice a třídy Broadway. Chodníky tu přetékají lidmi prakticky po celý týden po většinu dne. Ať už míří do některého z nedalekých divadel, restaurací, obchodního domu s hračkami, bezpočtu krámků se suvenýry (s jasnou převahou triček s nápisem „I Love New York“ v drtivé většině prodávaných přistěhovalci) a do loňského podzimu i megastoru s hudebními nosiči.

Anebo sem jdou jen korzovat. Ostatně vždy je tu možné narazit i na řadu pouličních bavičů.

Ale Times Square v sobě nese i historii, která měnila podobu tohoto vyhlášeného prostranství. Svůj název má „jen“ něco málo přes sto let - od roku 1904. Právě tehdy se sem přistěhovala redakce deníku The New York Times, díky níž náměstí do té doby známé jako Longacre Square získalo nový název -a stanici metra.

A jméno Times Square zůstalo i poté, co se redakce novin opět odstěhovala. Její bývalé sídlo se ostatně vždy jednou za rok stává centrem pozornosti, neboť právě zde se vždy na Nový rok za přihlížení desítek tisíc lidí spouští proslulá světelná koule.

Náměstí ale zdaleka nezažívá jen radostné chvíle. Během světové ekonomické krize v 30. letech se stalo oázou zločinu a v mnohém to tak zůstalo až do konce minulého století. V 90. letech ovšem tento stav doznal radikální změny k lepšímu, hlavní zásluha je v tomto ohledu připisována tehdejšímu newyorskému starostovi Rudolphu Guilianimu a jeho „očistné kúře“.

Pozornost násilníků různého druhu přitahovalo Times Square dlouhá léta. Například v březnu 2008 vybuchla menší nálož před zdejším náborovým centrem americké armády, nikomu se ale nic nestalo. Občas zde také dojde k přestřelce mezi gangstery. A říkalo se, že je jen otázkou času, kdy si Times Square vyhlédnou i teroristé...

Autor: