Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

TIP LN: dokonalé rodinné vozy

Česko

Máte rodinu a potřebujete od svého auta prostor a variabilitu? Vyzkoušejte osobní verze užitkových dodávek. Jsou lepší a levnější než MPV.

Když je jednou z nejdůležitějších vlastností při výběru automobilu prostor, nejčastěji padne volba na vozy označované zkratkou MPV (Multi Purpose Vehicle), tedy víceúčelové automobily, kterým se v Česku říká velkoprostorové vozy. Mají vyšší stavbu karoserie než běžná osobní auta a díky nejrůzněji přestavitelným sedadlům nabízejí značnou variabilitu uspořádání. Stále více se ale tyto vozy blíží běžným osobním kombi, a to jak komfortem, tak užitnými vlastnostmi.

Možná právě proto dochází v posledních letech k rozmachu jedné zajímavé skupiny automobilů – původně užitkových vozů upravených pro osobní použití. Nápad to není nový – vždyť již v roce 1950 představil Volkswagen osobní verzi Microbus své dodávky Transporter. Volkswagen tento typ automobilu nabízí až do současnosti a zejména v Německu je považován za jedno z nejpraktičtějších MPV.

Výrazný posun ale nastal až v polovině devadesátých let, kdy Citroën, Fiat, Peugeot a Renault představily své malé dodávky Berlingo, Dobló, Partner a Kangoo. Tato auta byla nabízena jak v užitkové verzi, tak jako víceúčelové osobní verze. Obrovský obchodní úspěch těchto vozů způsobil, že v jejich nových generacích mělo právě nasazení jako osobní automobil při vývoji větší váhu než u původních vozů.

K novým generacím uvedených vozů se přidaly ještě další modely – postavené jak o stupínek výše, tak níže. Třeba v případě značek Citroën, Fiat a Peugeot, které vyvíjejí některé z těchto modelů společně, má každá z nich trojici takto koncipovaných vozů. Nejmenší má délku 3,6 metru (Nemo, Fiorino, Bipper), největší (Jumpy, Scudo, Expert) měří až 5,1 m a nabízejí prostor až pro devět lidí. Právě tyto vozy jsou konkurenty již zmiňovaného volkswagenu.

Mnoho předností Nový přístup automobilek k tomuto typu vozů způsobil, že jsou nyní nejen mnohem praktičtější, ale příliš nezaostávají ani z pohledu jízdních vlastností, komfortu či bezpečnosti. „Zosobněné“ dodávky nabízejí mnoho odkládacích a úložných prostorů například pod sedadly nebo ve schránkách u stropu. Variabilní sedadla lze většinou snadno sklápět nebo je z vozu zcela vyjmout, takže variabilita je srovnatelná, a v mnoha případech dokonce větší než u konvenčních vozů MPV.

Srovnání víceúčelových vozů, o nichž je řeč, s konvenčními MPV se nejvíce nabízí u malých a středních zástupců. Zde se ukazuje, že nabízené motory jsou podobné, přičemž běžná osobní MPV mají na výběr i silnější jednotky. Osobní verze původně užitkových vozů mají chudší výbavu, která je účelnější. Oplátkou za to je výrazně nižší cena.

Kdybychom jako příklad vzali třeba novou generaci Citroënu Berlingo a srovnatelného MPV C4 Picasso, zjistíme, že cenový rozdíl je se stejným motorem více než sto tisíc korun. Berlingo je přitom větší a pro toho, kdo se spokojí i se slabšími motory, nabídne ještě výraznější cenové zvýhodnění.

Až tedy budete hledat ideální rodinný automobil, pro nějž se opravdu hodí přívlastek velkoprostorový, a pokud budete mít omezený rozpočet, nebojte se zkontrolovat i nabídku osobních provedení jinak užitkových vozů. Jsou nyní praktičtější, bezpečnější a také hezčí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat