Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

TIP LN: dokonalé rodinné vozy

Česko

Máte rodinu a potřebujete od svého auta prostor a variabilitu? Vyzkoušejte osobní verze užitkových dodávek. Jsou lepší a levnější než MPV.

Když je jednou z nejdůležitějších vlastností při výběru automobilu prostor, nejčastěji padne volba na vozy označované zkratkou MPV (Multi Purpose Vehicle), tedy víceúčelové automobily, kterým se v Česku říká velkoprostorové vozy. Mají vyšší stavbu karoserie než běžná osobní auta a díky nejrůzněji přestavitelným sedadlům nabízejí značnou variabilitu uspořádání. Stále více se ale tyto vozy blíží běžným osobním kombi, a to jak komfortem, tak užitnými vlastnostmi.

Možná právě proto dochází v posledních letech k rozmachu jedné zajímavé skupiny automobilů – původně užitkových vozů upravených pro osobní použití. Nápad to není nový – vždyť již v roce 1950 představil Volkswagen osobní verzi Microbus své dodávky Transporter. Volkswagen tento typ automobilu nabízí až do současnosti a zejména v Německu je považován za jedno z nejpraktičtějších MPV.

Výrazný posun ale nastal až v polovině devadesátých let, kdy Citroën, Fiat, Peugeot a Renault představily své malé dodávky Berlingo, Dobló, Partner a Kangoo. Tato auta byla nabízena jak v užitkové verzi, tak jako víceúčelové osobní verze. Obrovský obchodní úspěch těchto vozů způsobil, že v jejich nových generacích mělo právě nasazení jako osobní automobil při vývoji větší váhu než u původních vozů.

K novým generacím uvedených vozů se přidaly ještě další modely – postavené jak o stupínek výše, tak níže. Třeba v případě značek Citroën, Fiat a Peugeot, které vyvíjejí některé z těchto modelů společně, má každá z nich trojici takto koncipovaných vozů. Nejmenší má délku 3,6 metru (Nemo, Fiorino, Bipper), největší (Jumpy, Scudo, Expert) měří až 5,1 m a nabízejí prostor až pro devět lidí. Právě tyto vozy jsou konkurenty již zmiňovaného volkswagenu.

Mnoho předností Nový přístup automobilek k tomuto typu vozů způsobil, že jsou nyní nejen mnohem praktičtější, ale příliš nezaostávají ani z pohledu jízdních vlastností, komfortu či bezpečnosti. „Zosobněné“ dodávky nabízejí mnoho odkládacích a úložných prostorů například pod sedadly nebo ve schránkách u stropu. Variabilní sedadla lze většinou snadno sklápět nebo je z vozu zcela vyjmout, takže variabilita je srovnatelná, a v mnoha případech dokonce větší než u konvenčních vozů MPV.

Srovnání víceúčelových vozů, o nichž je řeč, s konvenčními MPV se nejvíce nabízí u malých a středních zástupců. Zde se ukazuje, že nabízené motory jsou podobné, přičemž běžná osobní MPV mají na výběr i silnější jednotky. Osobní verze původně užitkových vozů mají chudší výbavu, která je účelnější. Oplátkou za to je výrazně nižší cena.

Kdybychom jako příklad vzali třeba novou generaci Citroënu Berlingo a srovnatelného MPV C4 Picasso, zjistíme, že cenový rozdíl je se stejným motorem více než sto tisíc korun. Berlingo je přitom větší a pro toho, kdo se spokojí i se slabšími motory, nabídne ještě výraznější cenové zvýhodnění.

Až tedy budete hledat ideální rodinný automobil, pro nějž se opravdu hodí přívlastek velkoprostorový, a pokud budete mít omezený rozpočet, nebojte se zkontrolovat i nabídku osobních provedení jinak užitkových vozů. Jsou nyní praktičtější, bezpečnější a také hezčí.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat