Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Tipy a triky pro mobilní internet

Česko

V předchozích lekcích tohoto týdne jste se naučili používat mobil pro přístup k praktickým informacím a službám na internetu, stejně tak jste zvládli nastavení a použití e-mailu přímo v mobilu. Většinu postupů dnešního dne věnujeme další velice oblíbené službě, a to ICQ, které si přidáte do mobilu, propojíte se svým účtem, a pak už můžete bez problémů konverzovat s kterýmkoliv ze svých kontaktů. Výhodou je, že vám postačí prakticky kterýkoliv mobilní telefon a aktivovaný internetový tarif - jestliže navíc máte měsíční internetový paušál, nemusíte se bát, že byste za ICQ platili něco navíc, data jsou přenášena v jeho rámci. Dokonce si na telefonu můžete nastavit i způsob upozornění a při ponechaném ICQ na pozadí tak být kdykoliv na příjmu, třebas i diskrétně díky vibracím.

Stáhněte si ICQ do mobilu zdarma

Pokud pro firemní nebo i soukromou komunikaci rádi používáte program ICQ, můžete si jej zdarma stáhnout také do mobilního telefonu. K dispozici je volně na stránkách O2 Active, přesný postup je následující: 1. é stránky wap.o2active.cz. Otevřete webové 2. Následujte odkaz Hry. 3. Zvolte kategorii Ostatní a poté vyberte možnost ICQ v mobilu od O2. 4. Následujte odkaz Stáhnout. 5. Potvrďte stažení a instalaci do svého mobilního telefonu. 6. Telefon nyní automaticky stáhne a připraví klienta ICQ k použití.

Pokud ještě nemáte ICQ účet vytvořený, můžete si ho zdarma založit na adrese icq.atlas.cz. Registrace zabere jen pár okamžiků.

Spuštění ICQ a nastavení účtu Jakmile máte ICQ stažené a přidané v mobilním telefonu, musíte (obdobně jako po instalaci do počítače) zadat své přihlašovací jméno a heslo. Pak se již načte seznam kontaktů, které máte přidané, a můžete si s nimi začít psát přímo ze svého mobilu. 1. Otevřete program ICQ ze seznamů nainstalovaných programů v mobilním telefonu. 2. Do pole ICQ číslo vložte přihlašovací jméno, takzvané UIN. 3. Pole Vložit heslo vyplňte svým heslem. 4. Abyste nemuseli heslo pokaždé zadávat, což je na klávesnici telefonu nepraktické, zaškrtněte volbu Uložit heslo. 5. Vyberte příkaz Připojit. 6. Automaticky se načte seznam kontaktů, které máte k účtu připojené.

Uložení hesla vám usnadní práci, také v tomto případě ale platí, že jde trochu proti bezpečnosti. Pokud by vám někdo mobil odcizil, může bez problémů využívat vaše ICQ. Nejde ale o nijak vysoké riziko, a proto se příliš nemusíte bát.

Nechte se na ICQ upozornit jako na SMS Klasikou v oblasti SMS zpráv se staly nejrůznější možnosti nastavení zvukového upozornění, stejně tak vibrací, pokud vám přijde nová. Jestliže ICQ používáte na počítači, nejspíš jste si zvykli na známý zvuk při obdržení nové zprávy od některého kontaktu. Nastavte si zvukové upozornění nebo vibrace ICQ dle libosti i v mobilu následujícím způsobem: 1. Spusťte ICQ a přihlaste se ke svému ICQ účtu v mobilu. 2. Vyberte odkaz Možnosti. 3. V podřazené nabídce opět zvolte příkaz Mož nosti. 4. V části Upozornění označte Zvuk a vibrace a zvolte příkaz Změnit. 5. V nabídce nyní zvolte způsob upozornění, pro diskrétní použití je nejvhodnější Pouze vibrace. 6. Uložte změny stisknutím tlačítka Vybrat.

Místo ICQ můžete též vyzkoušet oblíbeného klienta pro síť ISQ s názvem Jimm. Ten také v češtině a můžete ho stáhnout na adrese www.jimm.cz.

a Konverzace a správné vypnutí ICQ Více nebo Po nastavení připojení mobilního ICQ můžete zahájit konverzaci s libovolnými kontakty, které máte ve svém seznamu. Základní princip je stejný, jako byste si s nimi povídali v klasickém počítači. Přesný postup je následující: 1. V seznamu kontaktů vyberte požadovaný kontakt. 2. Napište zprávu a zvolte její odeslání. Vyplňování se zpravidla neliší od psaní klasické SMS zprávy. 3. Pokud pro druhé uživatele chcete změnit svůj osobní stav pro příjem zpráv, tedy nebýt jako online, následujte odkaz Možnosti. 4. Vyberte odkaz Můj status. 5. Zvolte některé z dostupných druhů v nabídce Můj status. 6. Pro kompletní vypnutí ICQ vyberte možnost Odhlásit - tím dojde k odpojení od serveru, nikoliv jen vypnutí klienta. To je důležité z toho důvodu, abyste si byli jisti, že se už žádná data nebudou přenášet, samozřejmě ale zase budete offline.

Co je to e-mailová etiketa E-maily se postupem času staly běžnou součástí firemní komunikace, na způsobu vyjádření, přesném určení předmětu a správném formátu tak mohou záležet důležitá investiční rozhodnutí, splnění požadavků apod. V průběhu týdne jste se naučili zprovoznit e-mail v mobilu, bylo by chybou, myslet si, že jde o nějakou omezenou formu komunikace. Podobně jako v klasickém psaném slově proto záleží na formě, kterou svému obsahu dáte. Ve formálních e-mailech byste proto měli dodržet následující pravidla: * Předmět e-mailu - nepište do něj žádné dlouhé slohy, přesně a trefně vystihněte účel i obsah zprávy. Nikdy nenechávejte předmět prázdný! * Oslovení - podobně jako v případě klasického dopisu, také e-mail byste měli zahájit formálním oslovením zamýšleného příjemce. * Pozdrav, patička - pokud si s někým píšete poprvé, bývá slušností na konci e-mailu uvést své jméno, případně další doplňující informace. Ve firemní komunikaci se tak zpravidla jedná o funkci, e-mailovou adresu, případný telefonní kontakt, poštovní adresu apod. * Přílohy - jestliže e-mail doplňujete o objemné přílohy, zkomprimujte je nejlépe do ZIP archivu, v případě obrázku můžete přímo použít efektivní formáty PNG nebo JPG namísto „nafouknutých“ BMP či TIF.

Nastavujte důležitost e-mailu i v mobilu Díky předchozím lekcím tohoto týdne již umíte e-maily v mobilním telefonu přijímat i odesílat, k dispozici jsou ale i některé další volby. Podobně jako u klasického stolního počítače můžete například určit důležitost zprávy, též nazývanou priorita. Následující ukázkový postup je na telefonu Nokia N96, obdobně však funguje i v případě jiných mobilů: 1. Během vytváření zprávy následujte odkaz pro zobrazení detailních vlastností. 2. Vyberte položku označenou jako Priorita. 3. Zvolte prioritu: * Vysoká pro neodkladné vyřízení, * Nízká například pro přeposílané vtípky, * Normální pro standardní zprávy pracovní nebo soukromé komunikace. 4. Dotvořte e-mailovou zprávu běžným způsobem a zvolte její odeslání.