Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

TIPY NA VÁNOCE

Česko

Redaktoři Lidových novin pro vás vybrali filmy (strana 29), knihy (s. 30) a CD (s. 31) vydané v letošním roce, o nichž se domníváme, že vám dokáží zpříjemnit předvánoční chvíle. Můžete je také věnovat svým blízkým pod stromeček. Věříme, že každá generace si mezi našimi tipy najde něco zajímavého.

Babel

DRAMA

Režie: Alejandro González Inárritu USA/Mexiko 2006 Magic Box Cena: 499 Kč Jeden z nejlepších filmů posledních let snoubí několik příběhů a velké hvězdy (Pitt, Blanchettová) s neherci. Ke komplexnímu zážitku přispívá režisérovo vypravěčské mistrovství a oscarová hudba Gustava Santaolally.

Vratné lahve

HOŘKÁ KOMEDIE

Režie: Jan Svěrák ČR 2007 Magic Box Cena: 399 Kč Film Jana a Zdeňka Svěrákových už vidělo více než milion diváků. Je to jeden z nejlepších českých filmů posledních let, proto stojí zato zařadit si ho do domácí videotéky – i kvůli půvabnému humoru a spoustě životní pravdy.

Dreamgirls

MUZIKÁL

Režie: Bill Condon USA 2006 Magic Box Cena: 499 Kč Výpravný retromuzikál inspirovaný osudem zpěvačky Diany Rossové a jejího tria Supreme. Ve filmu plném skvělé hudby a velkých emocí odvádějí pozoruhodné výkony Beyoncé Knowlesová, Jamie Foxx nebo Eddie Murphy.

Královna

ŽIVOTOPISNÝ

Režie: Stephen Frears VB 2006 HCE Cena: 349 Kč Helen Mirrenová už má za roli britské královny Oscara, Zlatý glóbus i Evropskou filmovou cenu. Dobrá je ovšem nejen ona, ale celý film zachycující dramaticky i s nadhledem, co se odehrávalo v královské rodině po smrti princezny Diany.

Skrytá identita

DRAMA

Režie: Martin Scorsese USA 2006 Magic Box Cena: 399 Kč Žijící legenda Martin Scorsese čekal pětkrát na Oscara za režii, dočkal se až pošesté se Skrytou identitou, která se stala i filmem roku. I proto je dobré tuhle originální gangsterku s Leonardem DiCapriem a Markem Wahlbergem vidět.

Potomci lidí

FUTURISTICKÝ

Režie: Alfonso Cuarón USA/VB 2006 Bontonfilm Cena: 269 Kč Lidstvo ztratilo možnost reprodukce a Clive Owen objeví, že existuje naděje. Famózně natočený strhující příběh nabízí nejen emocionální zážitek, ale nadchne i fajnšmekry.

Tajnosti

ROMANCE

Režie: Alice Nellis ČR 2007 Bontonfilm Cena: 359 Kč Iva Bittová exceluje v křehkém příběhu ženy, která si dělá pořádek v životě. S citem natočený snímek nabízí i úžasnou muziku a Karla Rodena nebo Marthu Issovou.

Obsluhoval jsem anglického krále

ADAPTACE

Režie: Jiří Menzel ČR 2007 Magic Box Cena: 399 Kč Populární Hrabalovu předlohu natočil po létech příprav Jiří Menzel. Film, v němž se odhaluje hodně z naší národní povahy, se bude ucházet i o oscarovou nominaci.

Simpsonovi ve filmu

ANIMOVANÝ

Režie: David Silverman USA 2007 Bontonfilm Cena: 449 Kč Oblíbený seriál nám dělá radost už osmnáct let, konečně se dočkal celovečerní podoby, která za televizními epizodami a jejich typickým humorem nijak nezaostává a nadchne děti i rodiče.

Vedle množství vtipů, jež si můžeme pamatovat z kina, tentokrát dostaneme jako bonus i řadu vystřižených scén, které se do finální podoby filmu, jehož scénář se měnil do poslední chvíle, prostě nevešly.

Happy Feet

ANIMOVANÝ

Režie: George Miller USA 2006 Magic Box Cena: 399 Kč Velkoryse pojatý příběh o zpěvem nadaných tučňácích nabízí humor, napětí, dramatické scény, romantickou zápletku i atraktivní hudební motivy. Malý tučňák Brumla neumí zpívat jako všichni jeho blízcí, byl mu ale nadělen nečekaný taneční talent... V animovaném muzikálu dostali příležitost předvést své pěvecké kvality například Nicole Kidmanová, Britany Murphyová, Hugh Jackman nebo Robin Williams.

Harry Potter a Fénixův řád

RODINNÝ

Režie: David Yates USA/VB 2007 Magic Box Cena: 499 Kč Opět velkolepější a temnější než předešlé díly je pátá potterovka. Harry čelí útoku mozkomorů a ocitá se mezi členy Fénixova řádu bojujícího proti Voldemortovi. Dvoudiskové vydání nabízí mezi bonusy deset minut vynechaných scén. Čeká nás i dvacetiminutová procházka filmovým studiem, dokument Skrytá tajemství Harryho Pottera, kde se rozebere kdejaká podrobnost, a na závěr si můžeme vyzkoušet, jak se takový film stříhá. Harry Potter je vánoční klasika.

Marie Antoinetta

HISTORICKÝ

Režie: Sofia Coppola Bontonfilm Cena: 449,- Kč Režisérka úspěšného snímku Ztraceno v překladu natočila originálně pojatý příběh vladařky Marie Antoinetty. V titulní roli podává překvapivě přesvědčivý výkon Kirsten Dunstová, která skvěle vystihla rozpaky a frustrace mladičké dívky ztracené na francouzském dvoře. Film se podobá opulentnímu večírku a kromě famózních kostýmů se můžeme těšit i na desítky mimořádných bot od Manola Blahnika nebo současné rockové hity, které vytvářejí zajímavý kontrast.

Edith Piaf

ŽIVOTOPISNÝ

Režie: Olivier Dahan Francie 2007 Magic Box Cena: 499 Kč Působivý snímek mladého francouzského režiséra zpracovává příběh slavné šansoniérky od dětství až do posledních okamžiků života. Nechybí tu takřka žádná důležitá epizoda ze zpěvaččiny kariéry, přesto nejde o otrocky převyprávěný životopis. Mimořádný výkon podává v titulní roli Marion Cotillardová, která si dokonale osvojila gesta i mimiku Edith Piaf. Ve filmu zazní přes dvacet písní, až na výjimku jde o autentické nahrávky.

Sunshine

SCI - FI

Režie: Danny Boyle Bontonfilm Cena: 499 Kč Jeden z nejlepších zástupců sci-fižánru poslední doby, pod nímž je podepsán autor Trainspottingu, líčí příběh posádky raketoplánu, která se má pokusit oživit skomírající slunce. Film, v jehož obsazení dominuje Cilian Murphy, nabízí kromě dramatického filmového vyprávění řadu filozofických přesahů a má oprávněné ambice blížit se takovým titulům jako Solaris nebo 2001: Vesmírná odyssea.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat