Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tisíc vězňů za zajatého vojáka

Česko

„Jakoukoliv cenu“ ale za Gilada Šalita nezaplatíme, prohlásil izraelský premiér

JERUZALÉM Izrael je ochoten propustit tisícovku palestinských vězňů, pokud militantní hnutí Hamás osvobodí izraelského vojáka Gilada Šalita, jehož zajalo před čtyřmi lety. Prohlásil to včera izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

V živě přenášeném projevu Netanjahu řekl, že si všichni přejí Šalitův návrat. „Nabídka německých vyjednavačů, s níž jsme souhlasili, vyzývá k propuštění tisícovky teroristů. Tuto cenu jsem připraven zaplatit za to, aby se Gilad vrátil domů,“ uvedl Netanjahu. Ovšem národ by podle něj neměl „zaplatit jakoukoliv cenu“, jelikož zkušenosti z minulosti ukázaly, že mnozí z propuštěných Palestinců pak znovu podnikali útoky proti Izraeli.

Možnost výměny tisícovky palestinských vězňů za Šalita není novou informací. Na stole se objevila už loni v prosinci a od té doby byla často zmiňována v médiích. Teprve včera ji ovšem někdo – tedy premiér Netanjahu - oficiálně potvrdil. Dosavadní jednání se podle dostupných informací zadrhla na tom, v kterých zemích by propuštění palestinští vězni skončili.

Na podporu výměny Palestinců za Šalita se od víkendu konají v Izraeli pochody přátel i příznivců rodiny. V neděli se vydal průvod od domu vězněného vojáka na severu Izraele, procesí by mělo během příštího týdne dorazit k Netanjahuovu jeruzalémskému sídlu.

Nyní třiadvacetiletý Gilad Šalit byl unesen 25. června 2006 při přeshraničním útoku z pásma Gazy. K únosu se přihlásily Brigády mučedníka Ezzeddína Kásama, jež jsou ozbrojeným křídlem Hamásu, a dvě další palestinské radikální skupiny. Od té doby Hamás, jenž pásmo Gazy ovládá, nepovolil ani jednu návštěvu zástupců Červeného kříže u Šalita. Přistoupil jen na předání zvukové nahrávky a dvou dopisů v roce 2007 a videozáznamu v říjnu 2009.

ČTYŘI ROKY V ZAJETÍ

* Izraelský voják Gilad Šalit padl do rukou palestinských ozbrojenců koncem června 2006 nedaleko pásma Gazy. Na důkaz, že žije, zveřejnili Palestinci jeho záběry.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...