Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 27 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tisíce cizinců padly v Česku do otroctví, úřady otrokáře kryjí

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Za svou práci nedostávají zaplaceno a stále více se zadlužují. Pokud chtějí z otrockého zaměstnání odejít, musí utéct nebo se draze vykoupit. Desetitisíce zahraničních dělníků živoří v Česku v otřesných podmínkách.

A z jejich utrpení podle zjištění LN těží různé zprostředkovatelské "agentury", které často vedou krajané zotročovaných cizinců.
Tuzemské firmy před několika lety přilákaly do Česka levnou pracovní sílu z Ukrajiny, Vietnamu či Mongolska.

Ekonomická krize ale postavení cizinců radikálně zhoršila. Zprostředkovatelé práce "gastarbeitry" nikdy nešetřili, teď však v jejich okrádání ještě přitvrdili.

"Už jsem to nedokázal snést. Chtěl jsem si najít práci sám, ale chytili mě a odvlekli do bytu. Mučili mě několik hodin," popisuje praktiky těchto agentur šestadvacetiletý Ukrajinec Dmitrij.

LN mluvily s desítkami dalších gastarbeitrů, kteří už o podmínkách v českých firmách nechtějí mlčet. Ponižování, vyhrožování a bití je podle nich na denním pořádku, výjimkou není ani znásilňování.

Problém se zotročováním cizinců dnes dokonce budou na společné schůzi řešit zástupci několika českých ministerstev. "Je důležité, aby se to řešilo na úrovni legislativy," říká k tomu Tomáš Haišman, ředitel odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.
Stát zavedl na začátku roku program dobrovolných návratů, který měl pomoci zadluženým cizincům bez práce. Z Česka jich ale odjel pouze zlomek.

Ostatní si tu práci našli. Zaměstnáni jsou ale v podstatě načerno. Úřady práce dostaly instrukce, že nemají cizincům vydávat nová pracovní povolení a stará prodlužovat jen v případě nouze. Zprostředkovatelé spolu s některými úředníky ale vymysleli způsob, jak nařízení obejít. Cizinci se stávají za úplatky podnikateli a členy družstev, která povolení k práci dostanou. Pracovní povolení stojí podle zjištění LN kolem šesti tisíc. Tito cizinci však nejsou s družstvem v pracovněprávním vztahu, a tudíž nemusejí mít smlouvy, a dokonce ani výplaty.

Zotročování tak není jediný problém. Stát navíc přichází o miliardové odvody.

Další podrobnosti si přečtěte v dnešním vydání  a zítřejší příloze Pátek deníku

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!