16. dubna 2015 19:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Blanka konečně ožila. Projelo jí 4500 cyklistů a navštívil Tonda Blaník

Průjezd Blankou se neobešel bez pádů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průjezd Blankou se neobešel bez pádů | foto: MAFRA

PRAHA Zhruba 4500 cyklistů ve čtvrtek podle policie projelo centrem Prahy v rámci takzvané Velké jarní cyklojízdy. Součástí jejich trasy byl i tunel Blanka, pro dopravu jinak stále uzavřený. Dva cyklisté se lehce zranili a objevily se potyčky mezi účastníky jízdy a řidiči.

Mluvčí policie Iveta Martínková řekla, že konflikty byly spíše ústní a dopravní problémy nebyly nijak mimořádné. Cyklojízdy se konají i v jiných městech, podle organizátorů mají být podnětem k diskusi o dopravě. 

Cyklojízda odstartovala okolo 19:00 na náměstí Jiřího z Poděbrad. Akci zahájilo hromadné zvonění cyklistických zvonků. Novinkou letošní jízdy byl nejen průjezd šestikilometrovým tunelem, jehož otevření se opakovaně odkládá, ale i ozvučení zhruba stovky jezdců. Z přenosných reproduktorů tak po celou dobu jízdy zněla hudba. 

Právě v Blance se dva cyklisté zranili při nehodě, mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová řekla, že šlo o lehčí zranění. „Řidiči aut byli nervózní a vyskytly se potyčky mezi motoristy a cyklisty, ale spíše verbální,“ řekla policejní mluvčí Martínková. V dopravě podle ní nebyly mimořádné komplikace. „Jednalo se jen o problémy, které jsou při podobných větších akcích běžné,“ doplnila. 

Cíl trasy byl v Holešovické tržnici, kde účastníky čekal hudební program. Tradiční jízda, které se každoročně účastní tisíce lidí, má propagovat cyklistiku jako běžný dopravní prostředek ve městě. Organizátoři letos navíc sbírali podpisy pod petici, v níž žádají návazná opatření, která by po otevření tunelu Blanka ulevila povrchové dopravě. Tunelový komplex, který měl řidičům sloužit už před čtyřmi lety, vyšel zatím na 37 miliard korun. Od té doby se práce prodražily minimálně o šest miliard korun. Termín otevření se několikrát posunul a v současné době není stanoven. Dubnový termín byl odložen kvůli závadám na kabelech. 

Již tradiční Velká jarní cyklojízda Prahou
Již tradiční Velká jarní cyklojízda Prahou, které se zúčastnily tisíce lidí,...

Jarní cyklojízda se konala také v Brně, kde se jí zúčastnilo asi 1500 lidí. Na bicyklech spolu projeli z Moravského náměstí na Slovanské náměstí a jízdu ukončili na fotbalovém stadionu za Lužánkami.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!