Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tisíce lidí strádají a tísní u hranic s Uzbekistánem

Česko

Kyrgyzstán zasáhla humanitární krize. Lidé prchající před násilím přišli o všechno.

BIŠKEK „Žádnou pomoc nedostáváme, lidé spí na ulici, už jsme tady několik dní,“ citovala včera agentura AFP jednoho z Kyrgyzů prchajících kvůli etnickým násilnostem do Uzbekistánu. „Domů nemůžeme, je to nebezpečné, naše domy jsou vypálené. Zachránili jsme jen holý život, naše dívky jsme poschovávali ve sklepích, aby je neznásilnili.“

Krvavé střety na jihu Kyrgyzstánu si dosud vyžádaly kolem 200 obětí na životech. Své domovy pak kvůli nim opustilo minimálně 400 tisíc lidí.

Problém je v tom, že trpí akutním nedostatkem jídla a pití. Organizace spojených národů včera sdělila, že humanitární pomoc do země míří už od středy, k těm nejpotřebnějším však zatím nedorazila. Svědčí o tom výpovědi lidí, kteří utekli před násilím a nyní se tísní kolem jednoho mostu, jenž spojuje Kyrgyzstán s Uzbekistánem. Tamní úřady, které už přijaly několik desítek tisíc uprchlých Uzbeků, hranici kvůli návalu běženců uzavřely a teď přijímají jen zraněné. Agentura AFP uvedla, že se na hranicích tísní ve velkém vedru tisíce lidí, hlavně žen a dětí. Reportér francouzské agentury tu viděl jen pět nebo šest improvizovaných stanů a jednu starou cisternu jako jediný zdroj vody.

První letoun s mezinárodní humanitární pomocí pro Kyrgyzstán přistál ve středu v Uzbekistánu s nákladem 800 stanů. Během dne následovaly další dodávky. Do konce týdne má být podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dodáno přes Uzbekistán do Kyrgyzstánu 240 tun pomoci.

Spojené státy slíbily humanitární pomoc ve výši 6,5 milionu dolarů. Pomoc proudí také z Ruska i dalších zemí.

Rusové zásah neplánují Prozatímní kyrgyzská vláda, která se ujala moci v zemi po dubnovém převratu, se zatím marně pokouší obnovit pořádek. Už několik dní se proto mluví o tom, že by situaci mohla vyřešit pomoc mírových sil zvenčí. Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti (ODKB), kterou tvoří Rusko s šesti postsovětskými republikami včetně Kyrgyzstánu, včera nicméně zopakovala, že nemá v úmyslu v zemi vojensky zasahovat. Uvažuje však, že by do země vyslala poradce. „Zvažuje se otázka vyslání odborníků, kteří vědí, jak plánovat a připravovat operace k předcházení masových nepokojů, jak identifikovat jejich osnovatele a zkrotit gangy, které provokují vyhrocení situace,“ řekl generální tajemník ODKB Nikolaj Bordjuža. „Ale o vyslání mírových sil do Kyrgyzstánu nejednáme,“ dodal ruský generál.

V centru nepokojů, jihokyrgyzském městě Oš, je podle ruských agentur už druhý den relativní klid. Armáda se prý snaží zabavovat civilistům zbraně.

Hromadné zatýkání Krvavé nepokoje v Kyrgyzstánu jsou podle zvláštního vyslance OSN pro Střední Asii, slovenského diplomata Miroslava Jenči, ideální živnou půdou pro islámské radikály v muslimském regionu severně od Afghánistánu.

V celém Kyrgyzstánu od středy platí třídenní státní smutek za oběti nepokojů. V hlavních městech jihu země, Oši a Džalalabádu, se zdá být od středy relativní klid.

V hlavním městě Biškeku bylo bez dalších podrobností oznámeno, že policie zatkla celkem 111 lidí podezřelých z pokusu o destabilizaci země.

Autor: