Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Tisíce lidí volaly po legalizaci konopí, senioři dostávali semínka

Česko

  15:59aktualizováno  22:58
PRAHA - Až 12 tisíc převážně mladých lidí demonstrovalo v pražském parku Parukářka za legalizaci konopí. Několik tisíc se jich sešlo po obědě na Karlově náměstí, odkud se vydali na Parukářku, kde se k nim připojili další. Mezinárodní akce zvaná Million Marihuana March, kterou letos příznivci konopí pořádají v Praze už po třinácté, se konala i v další městech celého světa.

Demonstrace za legalizaci marihuany foto: ČTK

Happening v žižkovském parku začal přibližně kolem druhé odpoledne, kdy začaly hrát kapely a DJ na třech pódiích. Mezi vystoupeními k účastníkům akce promlouvali organizátoři, kteří je již seznámili například se změnami v trestním zákoníku, které se týkají drog.

"V průvodu mohlo být tři, čtyři tisíce lidí. Tady jich může být zhruba jako loni 12.000. Nejsou tu všichni v jednu chvíli, někteří prošli a odešli, jiní přišli," řekl mluvčí pořádající organizace Legalizace.cz Robert Veverka.

Konopná zmrzlina i ponožky
Atmosféra v parku s ničím nezadala s hudebními festivaly, návštěvníci zde mohli v mnoha stáncích nakoupit občerstvení, pivo a další nápoje ale například i specifické výrobky, jako konopnou zmrzlinu či oblečení a ponožky z konopí.

Na hladký průběh demonstrace dohlížely policejní hlídky v parku samotném i v jeho okolí. Na místě byla také sanita záchranné služby. "Zatím se tu nic špatného nestalo," řekl Veverka. Setkání skončilo v cca 21:30, kdy se účastníci pokojně rozešli, policie zasahovat nemusela. "Příslušníci budou na shromáždění dohlížet, dokud se účastníci nerozejdou," uvedla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Protest začal na Karlově náměstí, kde se sešla asi tisícovka lidí. Odtud se účastníci za doprovodu hlasité hudby vydali průvodem přes Václavské náměstí a Vinohradskou ulici na Žižkov.

Když se průvod dal do pohybu, zaplnil ulice od Karlova až na Václavské náměstí, kde se dav promíchal s předvolební akcí Strany svobodných občanů. Odtud šli demonstranti Vinohradskou ulicí.

Kdo nehulí s námi hulí proti nám
Na pochod se mladí lidé vypravili s různými transparenty s hesly
propagujícími legalizaci marihuany, jako například "Neznáš, nezakazuj" nebo "Kdo nehulí s námi, hulí proti nám". Všude okolo nich byla cítit typická vůně marihuanových cigaret. V čele davu jel nákladní automobil s hudební aparaturou. Na akci dohlížely desítky policistů, kteří občas zastavovali dopravu.Akci ovlivnily blížící se sněmovní volby, v průvodu tak byly vidět i
transparenty České pirátské strany nebo nápisy Volte 23, což je číslo, pod kterým pirátská strana kandiduje.

Demonstranti se snažili upozornit na zákony, které i přes jisté změkčení stále kriminalizují držení a pěstování konopí. Podle nich to nahrává drogovým mafiím, které na prohibici vydělávají. "Drogová politika České republiky podporuje černý trh s konopím a napomáhá drogovým mafiím k neuvěřitelným ziskům. Konopí by se za rozumné legislativní úpravy mohlo stát nejen efektivním legálním lékem, ale i z daní vyplývajícím se přínosem do státní pokladny," uvedl mluvčí organizace Legalizace.cz Robert Veverka. Sdružení proto vyzvalo vládu, aby legalizovala pěstování a držení konopí
jak pro léčebné účely, tak pro osobní potřebu či vědecké účely.

Konopí jako lék
Organizátoři akce dále tvrdí, že občané ČR jsou diskriminování v právu a svobodě na vlastní zdraví deklarované ústavou. Poukazují tak na to, že některé konopné produkty pomáhají nemocným například s roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou či migrénou. Přesto je jejich užívání i pěstování trestné. "Staří a nemocní lidé užívající konopí nejsou společnosti nijak nebezpeční
a neměli by být vystavováni policejní persekuci," uvedla místopředsedkyně sdružení Legalizace.cz Hana Gabrielová.

Součástí happeningu na Parukářce byla i akce zvaná Semínka seniorům, kde nemocní lidé dostanou nejen semena
rostliny, ale i informace o tom, jak ji pěstovat.

Autoři: ,