Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tisk ostře kritizuje Obamův rozpočet

Česko

NEW YORK Dva přední světové ekonomické listy ostře kritizovaly amerického prezidenta Baracka Obamu za jeho návrh rozpočtu na příští rok. Za to, že snahu o skutečné řešení obřích deficitů zaprodává přípravě politické strategie na příští prezidentské volby.

Zatímco britský list Financial Times (FT) označuje Obamův rozpočet za chabý, americký The Wall Street Journal (WSJ) obviňuje prezidenta z politického cynismu. Oba listy konstatují, že Obama se kvůli nezodpovědným politickým hrám zřekl vedení v klíčové otázce osudu veřejných financí.

Podle redakčního komentáře FT je Obamův rozpočet na fiskální rok 2012 (od letošního října) slabou odpovědí na rostoucí problémy veřejných financí USA. Bílý dům to navíc dobře ví, když říká, že další výdajové škrty a zvýšení daní budou nezbytné, nyní však pro to údajně nejsou vhodné politické podmínky, napsal list.

WSJ konstatuje, že ve chvíli, kdy všichni čekali, jak po třech letech rekordních deficitů začne Obama konečně nastolovat fiskální disciplínu, přišel rozpočet, který v nadcházejících dvou letech deficity celkově ještě zvýší. „Ani egyptský prezident Husní Mubarak nebyl minulý čtvrtek, kdy prohlásil, že zůstane ve funkci, tak mimo realitu,“ uvedl deník.

Obamův rozpočet předpokládá, že federální rozpočtový deficit by se během příštích deseti let měl snížit o 1,1 bilionu dolarů (zhruba 19,6 bilionu korun), i když jen v tomto roce má schodek vystoupat na rekordních 1,65 bilionu dolarů. Důležité je, že celkové vládní výdaje v poměru k výkonu ekonomiky plán ponechává vysoko nad historickým průměrem i výrazně nad obdobím před Obamovým nástupem do funkce, uvádí britský list.

FT se domnívá, že Obama nepředložil žádné návrhy na skutečné snižování schodku proto, že hraje o čas a chce vlákat republikány do pasti jejich návrhů na škrty v populárních programech. „Ať na sebe přivolají politický odpor, uvažuje prezident,“ píše FT. Konstatuje, že politicky to může fungovat, ovšem „tento návod na fiskální paralýzu je rovněž bezohledným hazardem s ekonomikou“. Podle FT tak prezident abdikoval na vedení a měl by jen nahradit Senát, kde by mohla převládnout koalice rozumných demokratů a republikánů.

Obraz léčky, kterou Obama strojí na politické odpůrce, líčí i WSJ. Na rozdíl od britského listu spoléhá v rozum obyčejných Američanů a nevěří v levicový argument FT, podle něhož lidé sice chtějí nižší deficit, ale ne za cenu vyšších daní a škrtů, které by se jich dotkly. „Američané chtějí prezidenta, který dokáže vést, a tento rozpočet je tak průhledně cynický, že pomůže republikánům prosadit jejich vůli,“ píše list.

Americký list se diví, jak může Bílý dům označovat za úsporný i rozpočet na zbytek tohoto roku (do konce září) s rekordním deficitem a růstem podílu vládních výdajů na 25,3 procenta, což je maximum od roku 1945. Veřejný dluh má v roce 2012 dosáhnout 75,1 procenta, nejvíce od roku 1951 a více než dvojnásobku roku 2007.

Autor: