Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jsem zdravý. Nebudu útočit na žádného ze svých protikandidátů, řekl Zeman

Česko

  11:59
PRAHA - Prezident Miloš Zeman v pátek na tiskové konferenci na Pražském hradě veřejně oznámil své rozhodnutí obhajovat mandát. Ve svém projevu pronesl, že nechce zklamat lidi, kteří jej podporují. Ve volbách nechce vést žádnou osobní prezidentskou kampaň, účastnit se debat, ani útočit na své protikandidáty. Za favorita se nepovažuje.

Miloš Zeman veřejně oznamuje prezidentskou kandidaturu foto: Reuters

Zeman zahájil prezidentskou kampaň. Kandidáty čeká nejtěžší soupeř

Miloš Zeman na tiskové konferenci prohlásil, že během svého rozhodování zvažoval argumenty pro i proti kandidatuře. Mezi faktory, které mu napovídaly, aby se do opětovného boje o post hlavy státu nepouštěl, zařadil únavu a touhu po odpočinku a svůj věk.

„Je mi 73 let, podle statistik je průměrný věk mužů 75 let. Mám-li věřit statistikům, zbývají mi dva roky života, které bych měl prožít v klidu a odpočinku,“ uvedl Zeman.

Prezident Miloš Zeman sdělil 9. března na Pražském hradě svým podporovatelům,...
Prezident Miloš Zeman se svou manželkou Ivanou.

Jako pozitivní argumenty, které jej nakonec přesvědčily ke kandidatuře, označil velkou podporu veřejnosti a negativní postoj českých médií vůči jeho osobě. „Každý jejich útok ve mně vzbudil touhu znovu kandidovat,“ pronesl. Doplnil rovněž, že práci prezidenta vykonává rád.

Zeman jde znovu do boje o Hrad

Mezi neutrální faktory pak zařadil svůj zdravotní stav. „Absolvoval jsem magnetickou resonanci, počítačovou tomografii, odběry a leccos dalšího. Po všech těchto vyšetřeních jsem věděl přesně to, co před nimi. To, že mám dvě nemoci – neuropatii (od kotníků dolů má odumřelé nervy - pozn. red.) a cukrovku,“ uvedl s tím, že jeho zdravotní stav se příliš nezlepšuje, ale ani nezhoršuje.

Žádné televizní a rozhlasové debaty, ani útoky na soupeře

Prezident ve svém projevu zároveň řekl, že nepovede osobní prezidentskou kampaň. Slíbil, že se nebude účastnit televizních a rozhlasových debat a že nebude útočit na protikandidáty. „Nebudu útočit na žádného ze svých protikandidátů. Jestli on bude útočit, nebudu na ně reagovat,“ řekl. K dotazu, kterého kandidáta považuje za svého největšího soupeře, se nechtěl blíže vyjadřovat.

Za favorita voleb se dle svých slov nepovažuje. Průzkumy nechce přeceňovat a jako příklad uvedl Polsko a Slovensko, kde favorizovaní kandidáti Bronislaw Komorowski a Robert Fico podlehli v prezidentské volbě méně známým kandidátům Andrzeji Dudovi a Andreji Kiskovi.

Prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci uspořádané 10. března na Pražském...

Před volebním obdobím nechce vést žádnou prezidentskou kampaň. Programem má být pokračování výkonu funkce stejně, jak to dělal dosud. Nebude ani aktivně hledat podporu politických stran. Když mu ji poskytnou, uvítá ji. Pro nominaci do voleb chce získat 50 tisíc podpisů.

Zeman oznámil své rozhodnutí o opětovné kandidatuře již včera na Pražském hradě během oslavy čtyř let od své inaugurace. Ve Španělském sále se sešla zhruba tisícovka prezidentových podporovatelů, která jej po oznámení odměnila zhruba dvouminutovým potleskem.

Zatím není jasné, kolik vyzyvatelů bude Zeman ve volbě mít. Kandidaturu dosud oficiálně oznámili pouze podnikatel a textař Michal Horáček, podnikatel Igor Sládek a lékař a aktivista Marek Hilšer. Další tak teprve chtějí učinit, část čekala na Zemanovo rozhodnutí.

Jako o možných kandidátech se mluví třeba o končícím šéfovi Akademie věd Jiřím Drahošovi, ministru obrany Martinu Stropnickém (ANO) nebo bývalém velvyslanci v USA a Rusku Petru Kolářovi.

Zeman se vyčleňuje, tvrdí Horáček

Prezident svým rozhodnutím neúčastnit se předvolebních debat v televizích a rozhlasu naruší demokratickou platformu, kde platí stejná pravidla pro všechny. V reakci na Zemanovo oznámení to ČTK sdělil kandidát na prezidenta Michal Horáček.

„Prezident Zeman odmítl účast ve všech předvolebních debatách s ostatními kandidáty. Naruší tak demokratickou platformu, kde platí stejná pravidla pro všechny,“ uvedl Horáček. Dodal, že on si za svým programem stojí a příležitost seznámit s ním veřejnost vítá. „A hlavně: Nebojím se!“ dodal Horáček.

Autoři: ,

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...