Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tiskové prohlášení Martina Knetiga ze dne 21.12.2010

Následky chování mého a Libora Michálka, které v posledních dnech vyvolaly na Státním fondu životního prostředí tzv. korupční kauzu, mne ohromují a mrzí. Poškozují pověst několika lidí a vedou ke společenským škodám. Vznikem celé kauzy jsem zdrcen. Rád bych podal vysvětlení svých motivů. Zdůrazňuji, že mě k tomuto prohlášení nikdo nenutí, je pouze mou vůlí.

Musím zdůraznit, že si mimořádně vážím a vždy jsem si vážil Pavla Drobila jako osobnosti s velkým morálním kreditem a je mi ctí, že jsem mohl působit jako jeho spolupracovník. O to absurdnější a tragičtější je pro mě vznik celé kauzy a moje klíčová role v ní.

Prvotní příčinou vzniku situace, která se nakonec vyvinula nešťastným směrem, je skutečnost, že jsem jako poradce sehrál klíčovou roli při nominaci Libora Michálka do vedení Státního fondu životního prostředí. S panem Michálkem jsem měl velmi dobré a následně přátelské vztahy po období delší než deset let. Jisté nedostatky, se kterými vykonával svou funkci, jsem proto považoval za své osobní pochybení. Klíčovým nedostatkem pana Michálka byl nedostatečný respekt vůči úřední hierarchii a celkově nízká sociální inteligence, se kterou přistupoval k řešení relativně běžných provozních záležitostí, zejména personálních otázek a externí komunikaci. Právě necitlivou komunikací působil často vztahové napětí, které mělo širší negativní dopady přesahující Státní fond životního prostředí. Tento nedostatek v komunikaci jsem cítil i já osobně, nicméně navenek jsem osobní i profesní schopnosti Libora Michálka vždy hájil. S cílem věci změnit jsem se v našich soukromých rozhovorech - v rozporu se skutečností - snažil vyvolat dojem, že má pověření jsou větší, než skutečně byla, že jsem pravou rukou Pavla Drobila, a že mám pověření za něj vyjednávat prakticky cokoliv. S tímto záměrem jsem si vymýšlel a hovořil nepravdy. Neměl jsem v úmyslu jakkoliv porušovat zákon. Přijímám plnou zodpovědnost za to, že v Liboru Michálkovi mohla vzniknout představa, že jsem k němu v našich soukromých rozhovorech mluvil ústy ministra Pavla Drobila. Ten mě k tomu nikdy nevyzval, ani jsme o ničem z toho co je obsahem nahrávek zveřejněných v tisku nemluvili.

Chci ovšem upozornit i na skutečnost, že obvinění vznesená Liborem Michálkem jsou nelogická a nepodložená. K naplnění toho, z čeho podle mých dosavadních informací obviňuje mne a další osoby, vůbec nemohlo dojít z důvodů majících základ ve vnitřních předpisech Státního fondu životního prostředí, dílem se jedná o naprosté smyšlenky. Žádám všechny, veřejnost a zejména novináře, aby činili závěry na základě faktů, nikoliv smyšlenek a dohadů.

Nedovedu ani vyjádřit, jak mne mrzí, že na moji nerozvážnost doplatili někteří spolupracovníci, zejména pak Pavel Drobil. Tímto se mu omlouvám a byl bych rád, aby toto mé prohlášení přispělo k jeho očištění. Stejně tak se omlouvám Občanské demokratické straně a této vládě, jejichž pověst jsem svou neuvážeností hrubým způsobem poškodil.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottově honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Ruský vládní speciál Iljušin odlétá z Prahy a míří s ruskými diplomaty do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!