Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jurečka chystá revizi náročných profesí. Lidé se k nim řadí subjektivně, míní

Česko

  9:50aktualizováno  11:39
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka se v pondělí sešel se zástupci zaměstnavatelů, jednali o chystaných změnách důchodového systému. Společně řešili udržitelnost důchodového systému do budoucna. S ministerstvem zdravotnictví chystá resort revizi náročných profesí.

„Důchodová reforma nemůže být odkládána a je důležité, aby vládní koalice dokázala tuto reformu udělat,“ uvedl Jurečka na brífinku. Připomněl, že plánované změny se nedotknou lidí v důchodovém nebo předdůchodovém věku. Dřívější penze pro náročné profese se nebudou týkat stovek tisíc či desítek tisíc lidí.

„Musím říct, že téma náročných profesí je téma, které zaměstnavatele velmi zajímá. Mezi svými organizacemi mají členy s vysokým podílem osob v takových povoláních,“ řekl Jurečka. Resort podle něj spolu s ministerstvem zdravotnictví chystá revizi systému profesí, aby získal přesná data, kolik lidí na takových pozicích pracuje.

Takový model má fungovat za situace, kdy zaměstnavatel bude za zaměstnance odvádět vyšší pojistné, aby bylo z čeho ten předčasný důchod financovat, uvedl Jurečka. „Vnímám to tak, že je tu velké množství lidí, kteří se subjektivně cítí být v kategorii náročných profesí. Naším záměrem je cílit na lidi, kteří opravdu dlouhodobě na takových pozicích pracují,“ řekl.

Jurečka chce v příštích týdnech najít co největší shodu na reformě penzí s opozicí, odbory i zaměstnavateli. Návrh zákonů předloží ve 2. pololetí.

„Hranice odchodu do důchodu musí být do budoucna spojena s tím, jak se bude měnit délka dožití. Musí být také vázána na to, jak dlouho člověk pracuje, na jaké pozici a jak odváděl pojistné,“ dodal Jurečka.

Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka dostali zástupci zaměstnavatelů od ministerstva během minulých týdnů dotazy, na které na pondělním jednání odpověděli. „S panem ministrem jsme se dohodli, že nebudeme říkat konkrétní věci, které se budou měnit. Bude nám zaslán materiál a v horizontu dvou až tří týdnů bude další jednání, které už bude konkrétnější,“ uvedli zástupci.

Ministerstvo podle nich plánuje sestavit tým specialistů. „Je potřeba se na to dívat expertně, ne jen z pohledu svazových prezidentů,“ uvedl Hanák.

Koncem března ministr Jurečka avizoval, že návrh novely s úpravou růstu penzí předloží do dvou týdnů. Pozmění se tak hlavně mimořádné přidávání kvůli inflaci.

Šéf resortu práce také řekl, že v zákoně nepočítá se zvyšováním důchodového věku. Důchody se zvyšují pravidelně vždy v lednu, a to o inflaci a o polovinu růstu reálných mezd. Mimořádně rostou, když přírůstek cen od posledního přidání překročí pět procent.

„Padlo důležité ujištění, že u úpravy valorizačního mechanismu v budoucnu nemáme jako vládní koalice ambici, aby se tato valorizace nastavila pod inflací. Počítáme u růstu s tím, že valorizace budou plně odrážet inflaci,“ řekl dříve Jurečka.

Autoři: , ,

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...