Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Tlačit teď na Klause? Nesmysl“

Česko

Dozvuky referenda o Lisabonu - Francie tlačí na Čechy a Brity. Blair už se vidí prezidentem EU

Francie a Švédsko usilují o to, aby Lisabonskou smlouvu schválila Praha a proces nekomplikoval ani Londýn.

PAŘÍŽ/PRAHA „Už dlouho se Evropa zabývala jen svým pupkem,“ prohlásil včera francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Pierre Lellouche a vyzval Česko, aby neotálelo s podpisem Lisabonské smlouvy. Přidal se tak na stranu většiny evropských zemí, které chtějí dokončit ratifikaci tohoto klíčového dokumentu Evropské unie.

Poté, co smlouva dostala zelenou v ostře sledovaném irském referendu, nyní EU zaměřila svou pozornost na země, které definitivní schválení smlouvy zdržují. Trnem v oku je jim zejména otálení s podpisem českého prezidenta Václava Klause a jeho polského protějšku Lecha Kaczynského, ale také výhrůžky britských konzervativců. Ti chtějí v případě, že zvítězí v britských volbách, vyhlásit o Lisabonské smlouvě referendum. K tomu by se však přiklonili jen v případě, že smlouva nebude do té doby ratifikována všemi členskými zeměmi EU. Lellouche tak svoji řeč zaměřil i na Brity, když jim vzkázal, aby se „neizolovali se svým protievropským postojem“.

„Počkejme dva až tři týdny“ Ve stejný den v podobném duchu promluvil i švédský premiér Fredrik Reinfeldt jako představitel státu, který v současnosti EU předsedá. V rozhovoru pro francouzský list Le Monde zdůraznil, že by Klaus měl smlouvu podepsat do dvou nebo tří týdnů. Do té doby by měl český Ústavní soud rozhodnout o tom, zda je smlouva v souladu s právním řádem České republiky. „Marně jsem se ho snažil zastihnout na telefonu,“ řekl Reinfeldt. „Opravdu mě nenapadá, co hodlá dělat,“ dodal. Zároveň ale zdůraznil, že do doby, než padne verdikt Ústavního soudu, je kontraproduktivní na Klause vyvíjet tlak. Prezident by se podle něj na rozhodnutí soudu stejně odvolával.

V tom se Reinfeldt trefil do černého. Klaus, který byl včera na návštěvě Albánie, totiž na dotaz novináře, jaký je jeho nynější postoj k Lisabonské smlouvě, podle ČTK odpověděl: „Nemohu smlouvu podepsat, ani kdybych hrozně chtěl.“ Albánie, která usiluje o členství v EU, sleduje proces ratifikace Lisabonu s velkým očekáváním. Klaus však včera označil podmiňování dalšího rozšiřování EU schválením Lisabonu za mystifikaci. „To, že Lisabonská smlouva otevírá dveře dalším zemím ke vstupu do EU, to je opravdu jedna z nepravd, které bohužel někdo z bruselské centrály stále kolem sebe šíří,“ citovala jeho slova agentura.

Na rozdíl od Klause se Reinfeldtovi podařilo zastihnout šéfa britských konzervativců Davida Camerona. Cameronovy sliby ohledně vyhlášení referenda v případě, že se stane britským premiérem, mu ale připadají jako marné. „Pro mě je Británie zemí, která už smlouvu ratifikovala,“ uvedl Reinfeldt. „Britské volby se mají konat nejpozději v červnu. Doufám, že na české straně bude pokrok rychlejší,“ sdělil v rozhovoru.

Uvedení Lisabonu v platnost stále blokuje i polský prezident Lech Kaczynski. Ačkoli sliboval, že dokument podepíše okamžitě po jeho schválení Irskem, nemá teď nijak naspěch. Šéf prezidentské kanceláře Wladyslaw Stasiak to včera oznámil v polském rozhlase. Popírá však, že by Kaczynski čekal na Klausův podpis. Podle polských deníků to spíš vypadá, že si bude doma klást určité podmínky.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!