Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tlačme na hostinské, radí politici

Česko

Děti by večer neměly mít přístup do podniků, kde se pije alkohol. Může takový návrh uspět?

Vyhnat mládež po setmění z hospod a barů vidí až jako krajní řešení. Zatím by politici preferovali důslednější vymáhání trestů za nalévání alkoholu nezletilým.

PRAHA Tuzemské úřady neumí zakročit ani tam, kde jim zákon nabízí munici. Už dnes třeba mohou hostinského, který nalije nezletilému, poslat až na rok do káznice. Využít trestní paragraf v praxi se ale nedaří.

Svědčí o tom i výsledky policejních akcí, jimž se přezdívá „malý Kryštof“. Policisté při nich kontrolují, zda hospody, kluby nebo bary dodržují zákon. Zpravidla ale v jejich útrobách najdou mladé opilce. A ne málo - jen při letošním celorepublikovém zátahu v srpnu narazili na tři stovky opilých nezletilých. Bezzubý zákon Na vině je podle odborníků příliš mírný přístup státu k majitelům hostinců. „Trestný čin nalévání mladistvým je naprosto bezzubá věc,“ přiznává šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. „U soudů to dopadá tak, že ti lidé potrestáni nejsou. Je obtížné provozovateli dokázat, že nezletilému nalil,“ popisuje běžný scénář Frydrych.

Spolu s dalšími odborníky na drogy proto volá po změně pravidel. Majitel hospody či baru by měl vždy nést odpovědnost, najdou-li v jeho podniku policisté opilé dítě. „Odpovědnost se musí přesunout na provozovatele. Ten by měl svou licencí být odpovědný, že se to u něj neděje,“ míní Frydrych.

Stejně hovoří i další experti na závislosti. „Kloním se k větší regulaci. Ta by měla přicházet hlavně z těch míst, kde se alkohol dětem podává. Sankce jsou směšně nízké, pohybují se v řádu několika tisíc,“ říká Ladislav Csémy z Psychiatrického centra Praha. „ Kdyby byl provozovatel existenčně ohrožen, byla by to jednoduchá metoda,“ dodává.

Politici: Zpřísnit kontroly!

Ohrožení by pro hostince znamenalo zavedení licencí. Provozovateli, který by porušil zákon, by hrozilo, že mu úřady licenci pozastaví nebo seberou, a lokál tudíž zavřou. Taková praxe funguje v řadě evropských zemí: namátkou ve Francii, Německu či Británii. „Mohlo by se to řešit v živnostenském zákoně,“ nastiňuje Frydrych.

I většina politiků by dala přednost přísnějším sankcím před zavíráním dveří před mladými. „Podporoval bych spíše zpřísnění sankcí za podávání alkoholu mladistvým pod věkem 18 let,“ potvrzuje například úřadující šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.

„V případě opakovaného porušování zákona by mělo být možné i provozovnu uzavřít, v zásadě by to byla nejvážnější a nejúčinnější sankce, která by fungovala. Ten návrh jinak zavání příliš velkým zásahem do osobních práv,“ dodává.

Proti zavádění „britského vzoru“ je i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. „Lepší by bylo, kdyby hospodští dodržovali ty stávající zákony, teprve pak uvažujme o případných změnách,“ myslí si Schwarzenberg.

***

SANKCE HOSPODÁM * Nalít nezletilému alkohol znamená riskovat pobyt ve vězení. Pokud soud uzná, že byl spáchán trestný čin, může dostat pachatel až roční trest. V praxi se ale málokdy podaří majitele hospody odsoudit. * Pokud úřady řeší pochybení jako přestupek, mohou provozovateli uložit maximálně pětitisícovou pokutu.

Česko v lihovém opojení Spotřeba alkoholu přepočtená na čistý líh v Česku stoupla od roku 1989 o třetinu. Zatímco před dvaceti lety průměrný Čech zkonzumoval 8,2 litru stoprocentního lihu ročně, podle posledních údajů statistického úřadu z roku 2007 vypije nyní už 10,4 litru etanolu ročně. Na den na každého Čecha včetně novorozeňat podle statistik vychází půl litru vypitých alkoholických nápojů. Nejvíc Češi holdují pivu, za dvacet let si však více zvykli pít také víno, jehož spotřeba od roku 1989 stoupla o 37 procent.

Graf

Věková struktura pijanů (v procentech)

1x měsíčně a méně

pijí 2-4x měsíčně

pijí 2x týdně

15-24 let 28 28 28

25-34 let 31 36 33

35-44 let 30 36 34

45-54 let 32 31 36

55-64 let 41 26 33

Kolik studentů ve věku 16 let požilo v posledním měsíci alkohol...

pivo 66,3

víno 46,8

destiláty 54,6

... a jak často

chlapci dívky

1-2x

3-5x

6x a častěji

pivo 24,4 18,4 28,7

31,3 14,9 15,8

víno 22,8 8,5 7,7

33,6 12,8 7,8

destiláty 26,5 13,9 13,8

29,9 14,4 10,8

Údaje jsou v procentech. Zdroj: Espad 2007

šk

Z poslední školní studie ESPAD vyplývá, že česká mládež patří mezi nejohroženější v Evropě ve vztahu k alkoholu. Například tři čtvrtiny šestnáctiletých chlapců i dívek uvedly, že v posledním měsíci pily alkohol, polovina školáků stejného věku uvádí těžké nárazové pijáctví v posledních 30 dnech.

Autor: