Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tluchoř: Je to největší obstrukce od sládkovců

Šéf poslanců Petr Tluchoř. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf poslanců Petr Tluchoř. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Ostrá slovní přestřelka už od rána blokovala jednání ve sněmovně. Poslanci ČSSD a KSČM se hádali s koaličními politiky o změny ve sněmovních výborech, které chce prosadit ODS. "Čelíme nejbrutálnější obstrukci od dob sládkovců," obvinil opozici šéf poslanců největší vládní strany Petr Tluchoř.

Opoziční ČSSD a KSČM si včera již poněkolikáté vyžádaly přestávku pro jednání svých poslaneckých klubů, a sněmovna se tak dopoledne k  projednávání žádných bodů nedostala. Vládní poslanci opozici obvinili z brutální politické obstrukce. Levice naopak tvrdila, že se pouze brání proti koaličním plánům na ovládnutí sněmovních výborů. Tento záměr podle nich pošlapává výsledky voleb.

"Každý vidí, že čelíme nejbrutálnější obstrukci od dob sládkovců. Pánové, já si myslím, že to opravdu přeháníte," kritizoval opozici šéf poslanců ODS Petr Tluchoř. Připomněl přitom někdejší sněmovní působení republikánů Miroslava Sládka, kteří se do parlamentní historie zapsali častými obstrukcemi.

Uvozovky dolníZaorálek:
Všem dáváte najevo: Prostě vás tady převálcujeme.Uvozovky horní

Podle místopředsedy sněmovny za ČSSD Lubomíra Zaorálka jsou to ale koaliční poslanci, kteří svou snahou o změny ve sněmovních orgánech vyostřili napětí ve sněmovně. Vládní tábor se podle něj snaží o bezprecedentní útok na parlamentní opozici. "Všem dáváte najevo: Prostě vás tady převálcujeme," prohlásil.

Také podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa je plán na změny počtů ve sněmovních výborech výsměchem voličům, protože přerozdělení míst pošlapává výsledek voleb v roce 2006. V těch opozice získala ve sněmovně stejný počet křesel jako nynější vládní strany.

Koalice prosadila v úvodu dnešního jednání zařazení bodu, v jehož rámci chce proti vůli opozice početní poměry v parlamentních výborech změnit. Tluchoř to již dříve zdůvodnil tím, že po odchodu tří poslanců ze sněmovní frakce ČSSD ve sněmovně funguje většinová koalice, která by měla mít převahu i ve výborech.

ČSSD to odmítá jako účelový krok, který má vést mimo jiné k vytlačení sociálních demokratů z čela některých výborů. Podle opozice je nepřijatelné měnit uprostřed volebního období rozdělení pozic ve výborech. Jednání sněmovny je nyní přerušeno. Začít má znovu ve 14.30. Otázkou ale je, zda poslanci naleznou nějaké východisko ze zablokované situace.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Rakouský exkancléř Sebastian Kurz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Rakouský exkancléř Sebastian Kurz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

Rakouský exkancléř Sebastian Kurz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!