Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Tlustý zbrzdil vládu jen přes noc

Česko

  16:51
PRAHA - Pouhá noc stačila vládě na to, aby doplnila návrh zákona o majetkovém vyrovnání mezi státem a církvemi o výpočet majetku, jehož se má týkat. Přesně to měl být požadavek vládního poslance z ODS Vlastimila Tlustého a jeho dvou kolegů, kteří kvůli tomu v úterý prohlasovali s opozicí odročení projednávání zákona do doby, než kabinet doplní normu.

Vlastimil Tlustý foto: Roman VondroušČTK

Ještě dnes upravenou verzi schválila na mimořádném zasedání. Začátkem příštího týdne pak hodlá požádat sněmovnu, aby zákon poslala do výborů.

Uvozovky dolníJsou to tisíce a tisíce katastrálních čísel, to není možné předložit. Všechny vlády, které se tím zabývaly, od výčtové metody ustoupili. Tento zákon není výčtový, ale je zde přesný výpočet, jak jsme k tomu dospěliUvozovky horní

Spoluautoři zákona - ministři kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL) a zemědělství Petr Gandalovič (ODS) řekli, že tím podle svého názoru vláda splnila požadavek Tlustého. Ten chtěl s dvojicí poslanců, aby kabinet doplnil normu o definici vydávaného majetku a ocenění budov a pozemků, za které má stát vyplatit církvím finanční náhradu. Zatím se ale zdá, že tito tři poslanci ODS přístup vlády nepovažují za dostatečné splnění svých požadavků.

Premiér Mirek Topolánek uvedl, že kabinet doplnění zákona formálně schválil na mimořádné schůzi, která se kvůli tomu uskutečnila ve sněmovně. Vláda zvažovala, že normu předloží sněmovně už dnes, nakonec to nechá na příští týden. Premiér poukázal na zákonné lhůty, poslancům chce také dát čas, aby si dokument prostudovali.

"Nemyslím si o tom zatím nic," reagoval Tlustý na vládní iniciativu. Více ji komentovat nechtěl. Jeho kolegové z vnitrostranické platformy ODS Juraj Raninec a Jan Schwippel, kteří s ním o odložení zákona hlasovali, situaci vnímají rezervovaně. Raninec (ODS) řekl, že to, s čím se měl zatím možnost seznámit, úterní usnesení sněmovny nesplňuje. Chce výčet majetku, nebo způsob ocenění.

Ministr kultury Jehlička uvedl, že společně s Gandalovičem doplnili důvodovou zprávu k církevnímu zákonu. Tlustý podle něj požadoval buď výčet majetku, nebo výpočet. "My dáváme výpočet," řekl Jehlička s tím, že výčet všech položek není možný. "Jsou to tisíce a tisíce katastrálních čísel, to není možné předložit. Všechny vlády, které se tím zabývaly, od výčtové metody ustoupili. Tento zákon není výčtový, ale je zde přesný výpočet, jak jsme k tomu dospěli," dodal.

Současný text vládního návrhu počítá s vrácením asi třetiny majetku zabaveného za komunistické vlády církevním řádům, zbytek by měla nahradit finanční částka ve výši 83 miliard korun. I s úrokem by to bylo za 60 let celkem asi 270 miliard korun. Opozice tvrdí, že stát chce být k církvím velkorysejší, než byl v minulosti k jiným restituentům, i podle Tlustého tím neúnosně zatíží budoucí generace. Čísla, k nimž vláda ve svém návrhu dospěla, oponenti zpochybňují. Žádají zveřejnění všech podkladů.

Podle kardinála Miloslava Vlka se na tom, že v zákonu nebude výčet majetku, dohodla církev již s předchozími vládami. Vracel se k této myšlence by podle něj byl krok zpátky. "Léta jsme bojovali, aby tento restituční zákon
nebyl výčtový," uvedl Vlk. Doplnit do návrhu veškerý církevní majetek by podle něj trvalo roky.

"Tento zákon není výčtový, ale je zde přesný výpočet, jak jsme k tomu dospěli," uvedl Jehlička. "Tyto analýzy vycházejí z odborných publikací, nejsou to žádná čísla vytažená z prstu, jsou to cenové mapy a hlášení,"
potvrdil Gandalovič.

Raninec a Schwippel se shodli, že podle toho, co o vládním výpočtu zatím vědí, upravený materiál nesplňuje jejich požadavky na podrobnou definici vydávaného majetku. "Řekl bych, že to nesplňuje to, co jsme od toho
očekávali," soudí Schwippel. Důležitá je podle něj metodika ocenění majetku, který se má vrátit církvím, a zdůvodnění, proč se liší od metodiky v jiných restitučních zákonech.

Kvůli církevnímu zákonu se sešel Gandalovič s Tlustým, o situaci pak jednal ministr zemědělství i s premiérem Mirkem Topolánkem (ODS) a předsedou poslanců ODS Petrem Tluchořem. "Obsah těch jednání nebudu komentovat," uvedl Gandalovič. Stejně jako Tluchoř nechtěl říct, zda doplnění zákona bude skupině kolem Tlustého stačit.

Autor: