Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

To už přece nemůžeme přežít

Česko

BOHUMÍN Se slzami v očích už druhý den sleduje, jak její a manželovy pozemky opět zalila velká voda. Část zvířat soukromí zemědělci evakuovali. Zbytek, prasata a telata, zůstává ve vyšších patrech zatopených budov. Jana Marcolová z Bohumína-Pudlova prožívá třetí povodeň za posledních 13 let.

„Tuto povodeň už asi nejsme schopni přežít,“ svěřila se. Hlavní rozdíl je v tom, že v roce 1997 měli vše pojištěné. Po povodních jim nikdo pojistku nedal.

Sama neví, zda v rizikové oblasti chce dál podnikat. Po záplavách v roce 1997 jim trvalo roky, než se dostali zpět. „Rok jsme byli úplně bez produkce, protože voda zničila elektrické rozvody a ty jsme museli opravit. Všechny krávy jsme proto poslali na jatka,“ vzpomíná.

S manželem a několika zaměstnanci je už druhý den na nohou. Pomáhají jim místní hasiči. Část krmiva voda zničila, od zbytku je voda na nějaký čas zcela odřízla. „Nemáme čím krmit, krávy navíc už druhý den nedojíme. To pro ně bude velký problém. Mohou dostat zánět. Jsou zvyklé na stroje a ruční dojení nepřichází v úvahu,“ říká. Společně s hasiči a manželem jezdí zvířata alespoň kontrolovat a krmit.

Když se blížila velká voda, začali dobytek evakuovat. Na valníku odvezli tři desítky dojnic. Prasata a telata se už ale nikam nevešla, zůstala proto v zatopeném areálu v patře. Jedno z telat bylo však natolik zvědavé, že vypadlo z okna. Zachránili je – stejně jako berana Pepu v roce 1997, z něhož se pro Pudlov stal symbol povodní.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...