Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

To za nás musí EU už i zhasínat cigarety?

Česko

ÚHEL POHLEDU

Podle nejnovější normy EU bude od roku 2011 každá cigareta balena do nové, speciální vrstvy silnějšího papíru tak, aby sama za jednu minutu zhasla, pokud z ní kuřák nepotáhne. Jak říká komisařka EU pro ochranu spotřebitele Meglena Kunevová, „samozhasínací cigarety ročně ušetří nejméně dva tisíce životů“, které jinak padnou za oběť požárům způsobeným cigaretami. Česká vláda normu nepodpořila s poukazem na to, že kuřáci tak budou muset vdechovat více dehtu. Většina států se ale postavila pro a norma bude platit i pro nás.

Napadají mě další prospěšné inovace. Ročně se například několik set lidí utopí ve vaně. Nestalo by se tak, kdyby vany neměly špunty v odpadu. Každý by při koupání musel odpad ucpat rukou.

Pokud by během koupání omdlel, ruka by odpad uvolnila a voda by odtekla. Ročně by se tak ušetřilo několik set životů.

Místo zhášení cigaret by totiž bylo prospěšnější, pokud by se v EU někomu rozsvítilo.

Pokračování na straně 10 Dokončení ze strany 1

Zaváděním podobných inovací typu „samozhasínací cigarety“ Evropská unie ztrácí své příznivce i mezi lidmi, kteří jinak aktivity na ochranu spotřebitelů před silnými korporacemi přivítají.

Lze snadno předvídat, co přijde dále. Na následky nemocí spojených s obezitou ročně v Evropě zemře až milion lidí. Po již uskutečněném zákazu reklamy tučných jídel a sladkostí ve vysílacích časech určených dětem přijdou na pořad dne i pořady pro dospělé. Pak přijde nařízení, omezující kalorickou hodnotu standardní porce v restauraci. Zatímco dnes jsou coby parvenu prezentováni kuřáci („Víte, kolik nás ročně stojí léčba rakoviny plic?!“), v roce 2025 bude psychickému tlaku vystaven i tlustý strýc, co si dá k obědu bůček. Léčení jeho cukrovky či srdeční choroby nás totiž bude stát pěkný balík.

To je ale jen začátek. Časopis The Globe uveřejnil zprávu nevládní neziskovky blízké Světové zdravotnické organizaci, v níž je jako velké riziko užívání alkoholu prezentován fakt, že „v alkoholickém opojení dochází ročně ke 200 tisícům nechráněných pohlavních styků patnáctileté a šestnáctileté mládeže“. Řešení je

To za nás EU musí...

jednoduché. Půjdete-li na panáka, povinně si předem nasadíte kondom. Až se vás démon alkoholu zmocní, nebudete moci škodit nám, kteří pak platíme vaše interrupce a léčení pohlavních chorob.

I chození na panáka ostatně nějaká komisařka brzy zatne tipec. Vždyť ve studii vzniklé v rámci Evropského akčního plánu o alkoholu čteme, že každou čtvrtou vraždu, šestou sebevraždu a třetí smrtelnou havárii v EU má na svědomí alkohol. Víte, kolik nás to stojí? Ročně prý 125 miliard eur. Pokud máte stres, nemusíte přece chlastat, ale můžete si zaskákat na trampolíně. Ale ouha! Podle statistických odhadů ročně zemře na srdeční selhání tisíc sportovců při výkonu své profese.

Když při oslavách stého výročí narození Jeana-Paula Sartra nechala pařížská radnice počítačovým retušérem z plakátové fotky odstranit věčnou cigaretu ve filozofově ruce, vyvolalo to ještě pozdvižená obočí nad touto prapodivnou snahou o politickou či snad zdravotnickou korektnost. Za padesát let však už budou čtenáři detektivek s tlustým detektivem Nerem Wolfem jen nevěřícně zírat na onu nepochopitelnou zrůdu, která tehdejší zaostalou společnost ohrožovala svou oblibou v jídle, pití a nezřízenou obezitou.

Evropa se dnes prezentuje jako velmi tolerantní a pluralitní společnost. Podobné snahy nasadit uzdu svobodě jednotlivce však mají svůj zdroj v univerzalistických tendencích středověku, v době, kdy sv. Augustin na jednu stranu velmi nekompromisně odsuzoval násilí, ale zároveň jeho použití nijak neodmítal, když šlo o pohany. „Jak bychom mohli dovolit, aby jediná duše skončila v zatracení?“ K uvedení nevěřících na správnou cestu bylo možno použít jakýchkoli prostředků.

A tak se dnes stejně jako tehdy vytváří nová vrstva kněží, kteří vědí, co je pro nás dobré. Někteří mají bílé pláště, straší nás smrtí a zakazují nám dělat, co máme rádi. Jiní operují s různými statistikami a nařídí nám, abychom si nekupovali benzin, ale bionaftu, což za pár let zase odvolají, až na místě všech zbylých pralesů bude zasetá řepka. Jiní mají uniformy a zakazují pít - nejprve v autě, potom na veřejnosti, pak v hospodách a nakonec i doma, protože jejich starostí je zabránit trestným činům.

V době totalitního systému se omezování svobody rozhodování zdůvodňovalo nadřazeností kolektivu nad jedincem. Ve středověku zase péčí o to, aby miliony lidí neskončily zatracené v pekle. Nepřišel snad už konečně čas, abychom přestali být považováni za partu neználků, kteří mátožně bloudí po Slunečním městě a za nimiž musí stát hodný Všeználek pečující o to, aby neztloustli, neopili se, nepřejelo je auto nebo náhodou něco nezapálili?

Názory v této rubrice nemusejí vyjadřovat stanovisko redakce

***

I chození na panáka nějaká komisařka brzy zatne tipec. Vždyť čteme, že každou čtvrtou vraždu, šestou sebevraždu a třetí smrtelnou havárii v EU má na svědomí alkohol.

O autorovi| JAKUB HORÁK, producent

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!