Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Tohle na chřipku zabere. Opravdu?

Česko

Máte chřipku? Jezte česnek, kloktejte vodu se solí, užívejte echinaceu... Rad, jak zvládnout nemoc, koluje mezi lidmi opravdu mnoho. Zeptali jsme se Hany Cabrnochové, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP, zda opravdu účinkují.

1. Při prvních příznacích bolesti v krku pomůže na noc vysoká dávka vitaminu C (třeba 1000 mg) a paralen. Druhý den si pro jistotu vezměte ještě vyšší dávku vitaminu C.

Co na to říká lékařka: Neplatí, že od bolesti v krku pomůže vysoká dávka vitaminu C, naopak bych rozhodně nepodávala vyšší dávky než doporučené. Přísun vitaminu C během akutního onemocnění ale může pomoci organismu bránit se probíhající infekci.

2. Podle některých lidí pomůže, když si vezmete projímadlo. Pročistí se jím organismus a následně zvýší imunita.

Co na to říká lékařka: To opět neplatí, optimální stav trávicího ústrojí a bakteriální osídlení pomáhá i správnému fungování imunitního systému. Průjem může rozhodit střevní floru a zhoršit fungování imunitního systému, oslabit organismus.

3. Bolest v krku odezní rychleji, když budete kloktat slivovici. Ta díky dezinfekčním účinkům pomůže organismu vypořádat se s viry i s případnými bakteriemi.

Co na to říká lékařka: Alkohol skutečně může působit jako dezinfekce, ale pozor: rozhodně je nevhodný pro děti a u dospělých je třeba vědět, že požívání alkoholu při nemoci může v důsledku organismus oslabit.

4. Před spaním snězte dva stroužky česneku. Působí jako dezinfekce a přírodní antibiotikum. Česnek zkrátí dobu trvání nemoci a ochrání vás před případnou bakteriální infekcí, která se někdy k virové infekci přidá.

Co na to říká lékařka: Česnek skutečně má některé z uvedených vlastností, často ale je odmítán z důvodu palčivé chuti a následného zápachu, někdo ho také proto nesnáší. Nedá se ale říct, že zkrátí průběh onemocnění a zabrání následné bakteriální infekci. 5. Užívejte echinaceu.

Co na to říká lékařka: Určitě tím nic nezkazíte, ale nemusí vás před chřipkou ochránit.

6. Na rýmu pomáhají inhalace. Uvařte si do hrnce vodu, přehoďte přes hlavu ručník a zhluboka dýchejte. Opakujte pětkrát denně.

Co na to říká lékařka: Zvlhčení sliznic obecně prospívá, na trhu jsou i dostupné prostředky na bázi fyziologického roztoku určené k aplikaci do nosu, které při akutní rýmě pomáhají.

7. Teplotu snižují studené zábaly. Provádějte je při teplotě nad 38 °C.

Co na to říká lékařka: Ano, to skutečně platí, ale v případě dětí pouze, je-li zábal tolerován. Jestliže dítě pláče, brání se zábalu a daří se teplotu srážet léky, je lépe opakovaně podávat léky na snížení teploty. Hlavním cílem je zabránit trvání vysokých horeček, při kterých by dítě mohlo být ohroženo vznikem febrilních křečí.

8. V pokoji nemocného je dobré často větrat a dbát na to, aby v pokoji nebylo horko.

Co na to říká lékařka: Souhlasím.

9. Namáčejte lokty střídavě do teplé a studené vody. Uvolní se vám nos a spustí se vám rýma.

Co na to říká lékařka: Může dojít k přechodnému efektu, ale účinek je jen krátkodobý. Rýma trvá obvykle týden a zpravidla není možné průběh příliš urychlit.

10. Pokud jste nemocní nebo cítíte první příznaky, nekoupejte se, ale pouze se sprchujte. Po koupeli by se váš zdravotní stav ještě zhoršil.

Co na to říká lékařka: Rozhodně u malých dětí doporučujeme, aby v počátcích infektu již vyloučily plavání - změny teploty a fyzická aktivita spíš onemocnění zhorší, a hrozí tak i riziko nákazy pro další děti. V případě koupání doma doporučujeme nachlazené dítě raději sprchovat a neprodlužovat koupel ve vaně.

11. Pokud vás bolí v krku, vykloktejte pětkrát denně sklenici vody se solí.

Co na to říká lékařka: V případě, kdy se jedná například o angínu spojenou s výraznou bolestí v krku, otokem krčních mandlí, výskytem aft a zvětšením uzlin, se zpravidla neobejdeme bez antibiotik a lokální terapie je jen pomocná. Kloktání jako pomocná léčba je vhodná, u solných roztoků pozor na koncentraci.

12. Rozpustné vitaminy cucejte v ústech a nerozpouštějte je ve vodě. Vitaminy se tak dostanou přímo do krku a lépe působí. Co na to říká lékařka: Vitaminy se pro svůj účinek musí do organismu vstřebat zažívacím traktem.

13. Na bolest v krku a kašel pomáhá, když několikrát za den sníte polévkovou lžíci medu.

Co na to říká lékařka: To nemusí platit, v některých případech med naopak dráždí ke kašli.

14. I když nebudete mít chuť k jídlu, snažte se co nejvíce jíst. Pokud bude tělo dostávat živiny, rychleji se zotavíte.

Co na to říká lékařka: Platí pouze to, že i když je vám hodně špatně, je třeba myslet na přísun energie a neodmítat stravu úplně. 15. Vezměte si dvě tablety ibuprofenu a běžte si zaběhat, abyste se zpotili.

Co na to říká lékařka: Nesouhlasím, únava a vyčerpání neprospívají průběhu onemocnění, doporučuji klid na lůžku.

16. Při prvních příznacích chřipky či nachlazení jděte do sauny.

Co na to říká lékařka: Určitě nevhodné pro ty z nás, kdo na saunování nejsou zvyklí.

17. Máte ucpaný nos? Foukejte si do nosu fénem, rýma se vám spustí.

Co na to říká lékařka: Nedoporučuji, může vést k rozvoji infekce, vhodné je pouze teplo.

18. Na bolest hlavy si uvařte kafe.

Co na to říká lékařka: Bolest hlavy může být průvodním příznakem akutní virózy, kde jsou vhodnější léky na teplotu, které působí současně i proti bolesti hlavy. Při klasické bolesti hlavy někdy také pomáhá dostatečný přísun tekutin. 19. Pokud máte možnost, nahřívejte si hrudník lampou, která vysílá infračervené záření.

Co na to říká lékařka: K laickému použití nedoporučuji.

20. Při rýmě používejte kapky a spreje do nosu. Předejdete tím případnému zánětu středního ucha, který by se mohl přidat.

Co na to říká lékařka: Jako prevence zánětu středního ucha lze použít léky, které působí celkově tak, že zmenšují otok sliznic a zlepšují průchodnost dýchacích cest. Podobně lokálně působí i kapky, případně nosní spreje, jejich užívání by ale mělo být krátkodobé.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...