Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Tokio chce zasadit ránu recesi

Česko

Nový vládní balíček napumpuje biliony jenů do japonské ekonomiky * Moc to nepomůže, myslí si experti

TOKIO Japonská vláda schválila nový miliardový balík, který má povzbudit tamní ekonomiku. Stimulační program, který je letos již druhý v řadě, má hodnotu 7,2 bilionu jenů (zhruba 1,4 bilionu korun).

Vláda v Tokiu si od něj slibuje, že zabrání tomu, aby japonská ekonomika sklouzla zpátky do recese, kterou si v loňském roce a na začátku letoška kvůli krizi prošla.

Ekonomové programu ale příliš nevěří. „Dávám tomu padesát bodů ze sta,“ říká Masaaki Kano, hlavní ekonom JPMorgan Securities Japan.

Peníze z balíku mají především podpořit domácí poptávku a zaměstnanost. Cílem je také usnadnit financování menších společností a podpořit prodeje aut a domácích spotřebičů, které jsou šetrné k životnímu prostředí.

Pokračovat by měl i program, který podporuje zavádění energeticky úsporných zařízení do domů. Peníze z přijatého balíčku mají začít směřovat do plánovaných oblastí v prvním čtvrtletí příštího roku.

Druhá největší světová ekonomika se sice v letošním druhém čtvrtletí dostala z recese a díky vývozu mírně rostla, za třetí čtvrtletí ovšem už tak dobré výsledky japonská ekonomika nehlásí. V zemi proto vládnou obavy, že vysoký kurz jenu a dlouhá deflace ji stáhnou zpátky do útlumu. Podle prognóz ekonomů se musí počítat s tím, že v první polovině příštího roku ekonomika znovu oslabí. Doběhnou totiž vlivy z prvního podpůrného balíku. Ten přijala v dubnu předchozí vláda a jeho objem byl více než dvojnásobný oproti novému balíčku.

Ekonomové vidí nový pokus vlády oživit ekonomiku kriticky. „Hospodářství to může pomoci málo,“ myslí si o programu hlavní ekonom Mizuho Securities Jasunari Ueno. Podle něj balík například vůbec neřeší základní problémy, se kterými Japonsko bojuje, jako je oslabení světové ekonomiky a deflace. Dalším problémem pro tamní hospodářství je rostoucí kurz jenu, který se nedávno dostal na 14leté maximum k dolaru a silně tak podkopává japonský vývoz. „Oživení japonské ekonomiky podporují stimulační programy zahraničních vlád, růst proto pravděpodobně nevydrží, protože domácí podpůrný balík se na oživení japonské poptávky neprokáže jako účinný,“ předvídá ekonom HSBC Seidži Širaiši.

Téměř polovina prostředků ze schváleného balíku má směřovat do regionů. Podle vládního programu by měl balík mimo jiné také usnadnit výrobcům přístup k dotacím, které mají udržet zaměstnanost pro případ, že firmy budou muset dál omezovat výrobu.

Současná vláda Jukia Hatojamy na podpůrný program použije z části půjčky, zbylé prostředky z předchozího balíčku a peníze z fondů pro nouzový stav. Balíček přitom dosahuje objemu 1,5 procenta hrubého domácího produktu. Hatojama, jehož popularita v poslední době klesá, chce zabránit návratu recese před volbami do horní sněmovny, které zemi čekají v příštím roce. Zároveň ale usiluje o to, aby splnil předvolební slib udržení rozpočtové disciplíny. „Musíme rychle představit ekonomický balíček, abychom upevnili hospodářské oživení navzdory současné nepříznivé situaci zaměstnanosti a hospodářství, růstu jenu a deflaci,“ uvedla vláda.

Oznámení japonské vlády, že přijala tento balík, nevyvolalo na finančních trzích žádnou výraznější či překvapivou reakci. Opatření se totiž již dlouho očekávalo a původně jej měla tamní vláda přijmout už na konci minulého týdne. Kvůli neshodám o jeho konečné podobě se jednání ale protáhla až do včerejšího rána.

***

Peníze z balíku mají především podpořit domácí poptávku a zaměstnanost

„Dávám tomu padesát bodů ze sta,“ říká analytik o novém japonském balíčku

Japonsko v ekonomických číslech

Hrubý domácí produkt (reálný růst/pokles) (v procentech)

HDP (na hlavu) (v dolarech)

Zdroj: CIA / Foto Profimedia

Obrázek

Graf

Autor: