Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Den Sněmovny stojí čtyři miliony, řekla Pekarová. Demokracie, opáčil Fiala z SPD

Česko

  13:15aktualizováno  14:13
Podle šéfky Poslanecké sněmovny a vládní TOP 09 Markéty Pekarové Adamové obstrukční chování opozice v dolní komoře parlamentu připomíná destrukci. „Dobou, kdy se bavíme pouze o programu, jsme strávili více času než za osm let předchozích období,“ uvedla v nedělní Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Radim Fiala z SPD ale uvedl, že kritika opozice je konstruktivní a obstrukce patří k nástrojům demokracie.

Podle Pekarové se situace ve Sněmovně pojí s tím, že dvě opoziční strany - hnutí ANO a SPD - bojují o stejné voliče. „Zaznívají lži, nepravdy, nejvíce to vypovídá o jejich taktikách,“ uvedla politička s tím, že o debatách o programu Sněmovny strávili v současném období poslanci delší dobu než v předchozích letech.

„Nemohu souhlasit s tím, že by tady byly využívány ty opravdu hodiny a desítky hodin řečnění k tomu, aby byla navrhována nějaká konstruktivní, jiná řešení. Velmi často se recyklují tytéž projevy,“ řekla. „Jsou to hodiny a hodiny. Každý den jednání Sněmovny stojí čtyři miliony,“ doplnila.

Předseda poslaneckého klubu opoziční SPD Radim Fiala naopak namítl, že řečnění ve Sněmovně je součástí demokracie. V debatě mimo jiné uvedl, že se v současné době zmenšuje prostor pro politické názory.

„Nevím, jestli jde o novou totalitu. Ale v každém případě i já cítím, že se zmenšuje prostor na politické názory. I lidé mají strach říct své politické názory,“ uvedl. Pekarová naopak uvedla, že nikdy nebyl větší prostor pro sdílení názorů, a to právě díky sociálním sítím, které dávají prostor každému.

Debata se dotkla také sobotní demonstrace na Václavském náměstí v Praze. Tu pořádala neparlamentní stran PRO (Právo Respekt Odbornost). Akce měla heslo „Česko proti vládě“. „Chci zdůraznit, že si velmi vážím toho, že žijeme v demokracii a můžeme se shromažďovat,“ uvedla Pekarová. Uvedla však, že na demonstraci zazněla slova o vystoupení z Evropské unie či NATO, což by podle ní ohrozilo Českou republiku jak z hlediska financí, tak z hlediska bezpečnosti.

„Slovy Václava Klause mladšího, když ho budu citovat, tak vystoupením z Unie o třetinu zchudneme. Nevím, jestli si všichni uvědomují, co by to přesně pro ně konkrétně mělo za důsledky, ale já takovéhle důsledky rozhodně nechci připustit,“ uvedla.

Již v sobotu označila demonstraci na sociální síti X za „Dny Varšavské smlouvy“.

„Nazvat to dny Varšavské smlouvy je úplná arogance moci. Jsou to lidé, kteří využili svého ústavního práva a šli říct, že to děláte špatně,“ reagoval na její slova Fiala.

Na pódiu se mezi vystupujícími na sobotní demonstraci objevil také poslanec SPD Jaroslav Foldyna, který mluvil o tom, že národ je v současné době v největším nebezpečí od dob nacismu a současná vláda je největším nebezpečím pro Českou republiku. Radim Fiala k tomu řekl, že jeho stranický kolega pouze uvedl, co si myslí. „Já si myslím, že je to katastrofická vláda,“ dodal Fiala.

Vrátil se ke kritice konsolidačního balíčku a zmínil také zvyšující se výdaje na obranu a nákup stíhaček F-35. Pekarová mu oponovala a uvedla, že například nákup armádních přístrojů je investice na padesát let.

„Nejsme-li v bezpečí, tak potom všechny ostatní priority jsou podružné. Protože pokud řešíte to, jestli se máte schovat do krytů a vidíme to nedaleko od nás, pak najednou všechny ty ostatní věci ztrácejí na váze,“ dodala k výdajům na obranu.

Schvalování konsolidačního balíčku potrvá týdny

Předsedkyně Sněmovny očekává, že schvalování konsolidačního balíčku potrvá v dolní komoře několik týdnů. Schvalování sporné předlohy má začít ve Sněmovně příští týden v pátek.

Návrhy zákonů mohou poslanci schvalovat podle jednacího řádu jen ve středy a v pátky, vždy mezi 09:00 a 14:00. Případné snahy vládního tábora o rozšíření těchto dnů a hodin může opozice zablokovat. „Určitě budeme projednávat toto třetí čtení v několika týdnech, to je zřejmé. Ale věřím tomu, že se během cesty těch několika týdnů dospěje i k nějakému kompromisu s opozicí v tom smyslu, kdy se třeba dostaneme k hlasování,“ řekla v Partii předsedkyně Sněmovny. Uvítala by, kdyby se koalice vyhnula postupu, že stanoví pevný čas pro hlasování.

„Nedokážu říci, jestli budeme obstruovat. Budeme hodně mluvit,“ uvedl Fiala s poukazem na to, že balíček mění šest desítek zákonů. „Budeme se snažit, abyste to neschválili,“ poznamenal.

V červencovém úvodním kole trvala poslanecká debata o konsolidačním balíčku více než 27 hodin čistého času. Druhé čtení začátkem září vyplnilo přibližně 17 hodin.

Autoři: ,

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...