Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Mezinárodně hledaný Čermák zkouší zvrátit trest vězení, právník podal dovolání

Patrik Tušl (vpravo) a Tomáš Čermák (vlevo), kteří jsou stíháni pro přečiny hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob (26. října 2022) foto: ČTK

Dezinformátor Tomáš Čermák, odsouzený za podněcování ke spáchání teroristického trestného činu, podal dovolání k Nejvyššímu soudu. A to kvůli trestu 5,5 roku vězení, který mu vyměřil soud za jeho výzvy k útoku na politiky. Dovolání přišlo v pondělí na Krajský soud v Plzni, který muže letos v březnu odsoudil. Na Čermáka, který se vyhýbá nástupu do vězení, vydal soud před měsícem mezinárodní zatykač.
  14:40

„Mohu potvrdit, že dovolání podané ze strany odsouzeného bylo podáno na Krajský soud,“ řekla bez dalších podrobností Rubášová. Na Čermákův krok na síti X upozornil Newsroom ČT24.

Krajský soud se podle mluvčí bude nyní zabývat podaným dokumentem a bude zkoumat, zda má všechny obsahové náležitosti. Může například vyzvat podavatele k doplnění některých údajů. Pokud následně předseda senátu dospěje k závěru, že podání je formálně v pořádku, postoupí ho Nejvyššímu soudu.

Šestatřicetiletý Čermák z Holýšova na jižním Plzeňsku je prvním člověkem v Česku pravomocně odsouzeným do vězení za podporu a propagaci terorismu. Podle pravomocného verdiktu soudu si má odpykat 5,5 roku vězení za to, že v době koronavirové pandemie veřejně vyzýval k násilí vůči politikům. V živém vysílání na facebooku se vymezoval vůči novele pandemického zákona.

Diváky půlhodinového videa vyzýval k aktivnímu odporu proti přijetí novely, k převzetí moci, k vypálení Senátu a k vymanění České republiky ze struktur EU a NATO.

Za hlavní cíl násilí označil zejména senátory, poslance a členy vlády. Mimo jiné prohlásil „musíme těm dobytkům zatnout tipec“ a „vyneseme je za rypáky a naházíme je do řeky a zbavíme se jich jednou provždy“.

Kromě podpory a propagace terorismu byl Čermák spolu s Patrikem Tušlem odsouzen také za podněcování nenávisti k Ukrajincům a nepravomocně také za výtržnictví před domem evolučního biologa Jaroslava Flegra.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!