Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Bývalý rektor Zima jde do boje o Hrad. Chci spokojenou zemi bez extrémů, říká

Dedoucí Zemanova lékařského konzilia a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima foto: Ladislav KřivanMAFRA

Šéf Zemanova lékařského konzilia a bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima oznámil, že chce kandidovat na post prezidenta ČR. Zima bude občanským kandidátem a bude spoléhat na podporu voličů. „Věřím v podporu občanů a mých přátel,“ řekl pro iDNES.cz. Potřebných 50 000 podpisů chce sesbírat do konce září.
  12:17aktualizováno  15:09

„Po určitém váhání a hlavně po setkání s mnoha přáteli a lidmi z celé republiky jsem se rozhodl, že se zeptám občanů, zda mě v kandidatuře podpoří. Celý život jako lékař pomáhám lidem, učím a předávám studentům své znalosti,“ uvedl Zima.

„Vedl jsem lékařskou fakultu i Univerzitu Karlovu, získal jsem zkušenosti v zahraničí. Chci proto své služby nabídnout společnosti s tím, že je třeba spojovat a představit vizi spokojené, bezpečné země bez extrémů,“ doplnil pro Deník, který na Zimovu kandidaturu upozornil jako první.

Podpisy nutné pro kandidaturu na prezidenta začal tento měsíc sbírat také odborový předák Josef Středula.

Zima pro Blesk.cz řekl, že bude nejprve zkoušet nasbírat potřebné podpisy lidí. „Tím neříkám, že nejednám s politiky,“ poznamenal. Na dotaz, zda by je požádal o podporu, řekl, že to nevylučuje. S žádnou stranou ale zatím nejednal, podle svých slov by chtěl být nadstranickým kandidátem. Začátek kampaně chce financovat z vlastních zdrojů, v brzké době plánuje otevřít transparentní účet, na který mu lidé budou moci přispívat.

Podle Zimy by vláda měla dělat víc pro lidi ohrožené zdražováním i za cenu vyššího schodku státního rozpočtu. „Nebál bych se ani otevřít téma snížení DPH na základní potraviny, energie a pohonné hmoty. Stát by si tím sice snížil příjem, ale lidem by umožnil důstojně žít,“ uvedl.

Hlavu státu budou Češi vybírat začátkem příštího roku. Jako největší favorité se zmiňují šéf opozičního hnutí ANO a miliardář Andrej Babiš a někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel, kandidaturu ale ještě oficiálně neoznámili.

Během pandemie covidu se stal tehdejší rektor terčem kritiky kvůli prosazování názoru, že by si neriziková většina lidí měla na koronavirus vytvořit přirozenou imunitu. Sám byl na začátku minulého roku kvůli těžkému průběhu covidu hospitalizován.

V roce 2019 vedení UK v čele se Zimou čelilo kritice kvůli smlouvě s firmou Home Credit ze skupiny PPF Petra Kellnera, která má silné zastoupení i v Číně. Home Credit poté od smlouvy odstoupil s prohlášením, že nechce být vtahován do iracionálních debat. Zima se pak omluvil, že neodhadl reakci na uzavření smlouvy.

Chtěli byste Tomáše Zimu za prezidenta?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00čtvrtek 2. června 2022. Anketa je uzavřena.

NE1398
ANO353

Celkem se chtějí o prezidentský post ucházet zatím víc než dvě desítky lidí, mezi nimi třeba podnikatel Karel Janeček, komik Miloš Knor, senátor Marek Hilšer, advokátka Klára Long Slámová, někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, šéf hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES Jakub Olbert nebo teolog a mediální expert Ivo Mareš.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat