Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tomeček: Dakar mě baví včetně veškerého šroubování

Česko

PRAHA Potřinácté se Tomáš Tomeček (37) postaví na start přetěžké Rallye Dakar a podesáté v barvách Letka Racing Teamu. Při úvodní etapě jubilejního 30. ročníku v Lisabonu s ním budou v kabině tatry sedět navigátor Vojtěch Morávek, mechanikem se stal nově Radomír Smolka.

Rodák z Přerova toho na vyprahlých afrických tratích zažil požehnaně včetně banditského přepadení nebo vítězství v posádce Karla Lopraise. Jeho největším úspěchem po osamostatnění byla druhá příčka v roce 2003, v lednu by po dvou smolných ročnících chtěl skončit do desátého místa.

* LN Je pro vás desátý start na vlastních nohou v něčem výjimečný?

Myslím, že ne. Uvědomil jsem si to pořádně teprve nedávno. Rallye Dakar je pokaždé něčím jiná. Těším se stejně, jako kdyby to byla moje první účast.

* LN Čím to je?

Mám k tomuhle závodu citový vztah, jestli to teda nezní hloupě... Dakarskou rallye jsem si zamiloval. Mám rád ježdění s autem , celoroční chystání na start i tu práci kolem. Baví mě to včetně celého hrabání v autě, měnění olejů a veškerého šroubování.

* LN Co jste měnili na autě před nadcházejícím ročníkem?

Po návratu z minulého ročníku jsme zesílili nápravu. Auto týmového kolegy Brazilce André de Azeveda prošlo ještě větší změnou. Nové předpisy dovolily posunout motor o čtyřicet centimetrů dozadu, což přineslo lepší jízdní vlastnosti. Naše auto zatím zůstalo v původní podobě, ale plánujeme stejnou inovaci před dalším ročníkem.

* LN Nebude pro vás teď nevýhoda, že nemáte auto upravené?

Je to věc dohody. Když jsme před deseti lety s Andréem začínali, tak mi umožnil osamostatnit se. Proto si právem zaslouží dostat jako první vylepšené auto. Naše možnosti jsou omezené. Nejsme Kamaz nebo jiné movité týmy. Spíš jdeme cestou, že se změna vyzkouší na Brazilcově autě, a zkušenosti se pak uplatní při přestavbě našeho.

* LN Čeho byste chtěli v lednu dosáhnout, na co si věříte?

Konkurence bude silná, ale chci dosáhnout slušného výsledku, udělat dobrou reklamu a odvést solidní práci, což by mělo znamenat umístění v první desítce.

* LN Bude to asi hodně těžké, jubilejní třicátý ročník má být obzvláště náročný...

Čeká nás hodně pouští, písku a dun, což posledně skoro vůbec nebylo. Pořadatelé určitě připravili nějakou chuťovku, takže předpokládám, že se budeme hodně trápit. Doufám ale, že nám technika vydrží a že všechny nástrahy překonáme.

* LN Dá se na Dakar připravovat?

Moc ne. Čeká nás deset tisíc kilometrů, ale my nemáme natrénovaný ani jeden. Nevíme, co nás čeká za další dunou. Často jedeme terénem, kterým před námi nikdo neprojel, ale v tom krása tohoto maratonu.

* LN Nestraší vás po dvou nehodách portugalský start?

Straší. Chce to být v klidu, ale to jsem byl i posledně a předposledně. Věřím, že tentokrát úvod projedeme bez potíží a se soupeři si to pořádně rozdáme v Africe.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat