16. února 2014 13:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

TOP 09 nabízí Pospíšilovi kandidaturu do Evropského parlamentu

Jiří Pospíšil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Pospíšil. | foto: ČTK

PRAHA Nezařazený poslanec Jiří Pospíšil, který na konci ledna vystoupil z ODS, potvrdil, že od TOP 09 dostal nabídku na kandidaturu do Evropského parlamentu. Řekl to v pořadu Partie televize Prima.

Pospíšila oslovil místopředseda TOP 09 a poslanec Marek Ženíšek, k němuž se podle Pospíšila před několika dny přidal místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Kdybych se náhodou rozhodl, kandidoval bych za ně případně jako nezávislý," řekl bývalý dlouholetý člen ODS. Zatím nehodlá vstupovat do žádné politické strany.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jak je to projednáno, neprojednáno, já fakt nevím. Do struktury TOP 09 nezasahuji, nechodím tam na žádné orgány a je to na nich v tomto směru," uvedl. Podle Pospíšila jde o dva dny starou nabídku "nějakého místa" do Evropského parlamentu, kterou si chce promyslet. V budoucnu by se rád věnoval justičním tématům a líbila by se mu justiční agenda v EP.

Spolupráce pravicových stran a poslanců

O spolupráci s poslaneckým klubem TOP 09 bývalý ministr spravedlnosti, jak řekl, zatím nejednal. Je jednou z možností, že s klubem bude komunikovat. Frakce nabízela spolupráci všem pravicovým poslancům, kteří se stali nezařazenými. Pospíšil si už minulý týden ve Sněmovně přesedl na jiné místo tam, kde jsou soustředěni poslanci TOP 09 a Starostů.

Pro českou pravici bude dlouhodobě podle Pospíšila potřeba, aby strany TOP 09 a ODS spolu spolupracovaly a shodly se například na společných kandidátech do Senátu i případně někde postavily společnou komunální kandidátku. "Myslím si, že je dobré, aby dlouhodobě spolupracovaly a mohly čelit jiným politickým stranám, které mohou mít schopnost přebírat pravicového voliče, jako je třeba hnutí ANO," dodal.

Odchod z ODS

Bývalý místopředseda ODS Pospíšil zdůvodnil odchod ze strany oboustrannou ztrátou důvěry u nemalé části členů a funkcionářů ODS. Na nedávném kongresu ODS se mu ani na čtvrtý pokus nepovedlo obhájit funkci místopředsedy. Poslanecký a krajský mandát si ponechal. Regionální rada ODS v Plzeňském kraji jej poté vyzvala, aby opustil funkce poslance a zastupitele Plzeňského kraje, do nichž byl za stranu zvolen.

ČTĚTE TAKÉ:

Pospíšil dnes řekl, že trvá na tom, že bude hlasovat jako opoziční poslanec podle programu, za který byl zvolen. Z politiky prý odejde, až zjistí, že jej voliči v Plzeňském kraji nepodporují.

Poslanecký mandát vnímá jako "obrovský závazek". "Pokud získám v Plzeňském kraji 36 procent preferenčních hlasů od lidí, kteří mě tam znají a podporují, tak mně připadá nefér mandát jen tak položit a odejít. Budu-li kandidovat, a uvažuji o tom, v příštích krajských volbách, pokud propadnu, tak odejdu z politiky úplně," konstatoval.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz