Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
17. května 2016 16:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

TOP 09 sestavila Seznam nesvobody. Chce zrušit 16 opatření Sobotkovy vlády

Miroslav Kalousek, předseda TOP 09. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek, předseda TOP 09. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Opoziční TOP 09 sestavila seznam šestnácti opatření, kterými podle ní současná vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) omezuje svobodu. Jde například o elektronickou evidenci tržeb, kontrolní hlášení k DPH nebo Národní registr hrazených zdravotních služeb.

Strana napne všechny síly, aby položky z takzvaného Seznamu nesvobody byly zrušeny, řekl v úterý novinářům předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle Sobotky většina kritizovaných opatření směřuje proti daňovým podvodům či nelegálnímu hazardu a neomezují poctivé slušné občany a podnikatele.

Vedle už platných předpisů o elektronické evidenci tržeb (EET) či DPH jsou na seznamu návrhy kabinetu, které teprve projednává Sněmovna nebo Senát. Jde například o prokazování původu majetku, registr sportovců, klubů a trenérů, zavedení pokuty za „znevážení postavení úřední osoby při výkonu její pravomoci“ nebo povinné uzavření větších obchodů o třech státních svátcích.

Opatření mají podle Kalouska společné to, že omezují svobodu a vytvářejí větší závislost občana na státu. „Když se diskutují samostatně, nemusí být společenská nebezpečnost tak zřejmá. Chceme veřejnost upozornit na to, že už je toho moc. Seznam nesvobody už je tak široký, mohou být oslabeny obranné reflexy společnosti,“ řekl.

Sobotka: slušné občany novely neomezují

Sobotka uvedl, že vláda musí jednoznačně vystupovat proti těm, kdo porušují zákony nebo okrádají stát na daních. „Většina těch opatření, která jsou zmiňována, tak jsou opatření, která mají omezit daňové podvody či nelegální hazard. V žádném případě neomezují poctivé slušné občany a poctivé a slušné podnikatele,“ řekl premiér během úterní návštěvy Královéhradeckého kraje.

Mezi dalšími body na seznamu TOP 09 jsou pravomoc Nejvyššího kontrolního úřadu kontrolovat Českou televizi a Český rozhlas, rozšíření počtu trestných činů, za které mohou být odpovědné i právnické osoby, a paragraf zákona o hazardních hrách, který by umožnil ministerstvu zablokovat internetové stránky s nepovolenými hrami. Novelu posuzovanou Senátem považuje Kalousek za cenzuru internetu.

Návrhy opozice na zrušení kontrolního hlášení a EET se už zabývá Ústavní soud, TOP 09 chce bojovat i proti ostatním. „Chceme jasně vyjádřit politický závazek, že napneme všechny síly a využijeme všechny příležitosti, aby body ze seznamu přestaly být společenskou realitou,“ řekl Kalousek.

ČTK