18. května 2013 16:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

TOP 09 ztratila paměť. Pokud jízdenky MHD zdraží, bude to její vina, tvrdí primátor

Pražský primátor Bohuslav Svoboda vystoupil 14. května na mimořádném briefingu k situaci v pražské koalici ODS a TOP 09. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský primátor Bohuslav Svoboda vystoupil 14. května na mimořádném briefingu k situaci v pražské koalici ODS a TOP 09. | foto: ČTK

PRAHA Křehkou koalicí na pražské radnici zmítá další spor. Zdražení jízdenek nehrozí podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) kvůli politice jeho strany, jak tvrdí TOP 09. Na vině je podle něj naopak TOP 09, protože překazila plán na mnohamilionové úspory dopravního podniku.

"Vyjádření pana náměstka Hudečka přičítám ztrátě paměti, kterou musí bezpochyby trpět," reagoval primátor na páteční vystoupení svého náměstka Tomáše Hudečka.

Ten nařkl pražskou ODS, že se nesnaží řešit finanční potíže dopravního podniku a místo toho plánuje zdražit jízdenky na pražskou MHD. Podle Hudečky by přitom stačilo upravit smlouvu, která zavazuje zadlužený dopravní podnik k nákupu tramvají za 19,2 miliardy korun.

ČTĚTE VÍCE:

Primátor svému náměstkovi připomněl, že změnu problematické smlouvy stopla právě TOP 09. Bývalý šéf dopravního podniku Vladimír Lich, kterého do funkce protlačil právě primátor, totiž podle Svobody připravoval odložení splátek za nové tramvaje ve dvou následujících letech.

Pražský primátor Tomáš Hudeček.

Pražský radní Tomáš Hudeček (TOP 09)

"Posunutí splátek mělo vytvořit dostatečný časový prostor pro vnitřní úspory, což by přispělo k řešení finanční zátěže dopravního podniku," uvedl Svoboda v reakci zaslané serveru Lidovky.cz.

Jenže Lich ve funkci musel skončit a na letošní rok už se odložení splátek nevyjednalo. "Rád bych připomněl, že byl odvolán Dozorčí radou pražského dopravního podniku, které předsedal a předsedá zástupce TOP 09," zdůraznil primátor.

6:5 a právo veta

O možném rozpadu pražské koalice se mluví už měsíce, přesto stále drží pohromadě. V posledních dnech se však zdá, že ODS a TOP 09 rozděluje čím dál více témat. Těsným poměrem 6:5, tedy šest hlasů TOP 09 ku pěti hlasům ODS, končí jednání 11členné pražské rady čím dál častěji.

Naposledy se takto těsně podařilo topce prosadit reorganizaci pražského magistrátu. TOP 09 chce oddělit úředníky, kteří řeší samosprávu a kteří se starají o úkoly přenesené ze státní správy, což má přinést efektivnější služby občanům. Podle ODS však naroste byrokracie.

"ODS nesouhlasí se způsobem, jakým TOP 09 svoje představy násilně prosazuje," uvedl Svoboda. Jediným nástrojem, kterým se může ODS na jednání rady bránit přehlasování, je právo veta. Tím disponuje jak primátor, tak jeho náměstci. Avšak i o to málem přišel. Tento týden totiž TOP 09 navrhla, aby se vetovací právo zrušilo. Tento návrh však primátor svým vetem smetl ze stolu.

PSALI JSME:

Mezi další témata, která pražskou radu spolehlivě rozdělují, patří i tunel Blanka, parkovací zóny ve městě nebo Pražská plynárenská. I přes napjatou situaci v radě se ale primátorovi podařilo posílit svou pozici. Jeho dva velcí straničtí kritici Milan Richter a Boris Šťastný složili mandáty zastupitele. VÍCE ČTĚTE ZDE.

V zájmu primátora proto nyní je, aby upevnil i koaliční vztah na pražské radnici. "Udělám vše pro to, aby koalice mohla pokračovat dál," řekl tento týden Svoboda. Jeho náměstek Hudeček tvrdí, že si TOP 09 přeje to samé. "Jsem přesvědčen, že pravicová koalice je jediná správná, ale musí konat," uvedl Hudeček.

spaŠárka Pálková