16. října 2010 18:25, aktualizováno 17. 10 9:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

TOP 09 zvítězila v Praze o 7 procent, VV i zelení propadli

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Senátní a komunální volby 2010: Zdeněk Tůma dostal mapu Prahy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senátní a komunální volby 2010: Zdeněk Tůma dostal mapu Prahy. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Komunální volby v Praze vyhrála o sedm procent TOP 09 před ODS. Jako třetí skončila sociální demokracie. ODS poprvé v Praze prohrála v boji o magistrát. Vyplývá to z údajů serveru www.volby.cz po sečtení všech okrsků.

K volbám přišlo 44,43 procenta voličů, což je více než před čtyřmi lety. Magistrátu dosud vládli s nadpoloviční většinou občanští demokraté. Do zastupitelstva se dostali ještě komunisté. Další strany včetně Věcí veřejných neuspěly.

TOP 09 podpořilo 30,26 procenta voličů. ODS získala hlasy 23,1 procenta Pražanů a sociální demokracie 17,85 procenta.

Věci veřejné stejně jako koalice Strany zelených a SNK ED přitom získaly více než pět procent hlasů. Kvůli změně volebního systému z jednoho na sedm obvodů získají TOP 09 a ODS celkem o osm zastupitelských křesel více, než by dostaly podle pravidel z voleb v roce 2006. A to právě na úkor Věcí veřejných, koalice SZ a SNK ED a komunistů. Vyplývá to z výpočtů ČTK.


SZ už oznámila, že kvůli novému rozdělení volebních obvodů podá stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. "Naši stížnost před volbami zamítl soud s argumentem, že nemůže předvídat výsledek voleb. Nyní máme fakta na stole.

ODS touto manipulací poškodila voliče koalice Strany zelených a SNK ED a dalších středně velkých a menších stran," uvedl předseda SZ Ondřej Liška.

TOP 09 v zastupitelstvu, které má nově 63 členů, získala 26 mandátů, ODS 20, sociální demokraté 14 a komunisté tři. Koalici tak může vytvořit jakákoli dvojice ze tří nejúspěšnějších stran.

Před čtyřmi lety v Praze drtivě zvítězila ODS, která získala 54,4 procenta hlasů, druhou ČSSD podpořilo 15,9 procenta voličů. Do zastupitelstva se dále dostali komunisté se 7,9 procenta, Strana zelených se 7,8 procenta a SNK ED s 5,4 procenta. K volbám přišlo 42,2 procenta voličů.

Lidovky.cz, ČTK
  • 6Diskuse

Najdete na Lidovky.cz