Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Topolánek dostal druhou šanci

Mirek Topolánek na setkání s Václavem Klausem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek na setkání s Václavem Klausem. | foto: Michal KrumphanzlČTK

PRAHA Prezident Václav Klaus na mimořádné tiskové konferenci nabídl sestavování vlády znovu Mirku Topolánkovi. Předseda ODS se rozhodne v úterý, při prvním pokusu úspěšný nebyl.

Prezident již netrvá na tom, aby nová vláda měla v parlamentu většinu. Politické strany podle Klause nejsou schopny dospět k dohodě.

Za hlavního viníka označil ČSSD a jejího předsedu Jiřího Paroubka. "Není možné dále ztrácet čas," uvedl Klaus. Zrušil proto také plánovanou zítřejší schůzku, která by podle něj nepřinesla žádné řešení a byla by jen mrháním času.

Občanští demokraté nabídku zváží na úterním jednání svého vedení.  "O dalším postupu se poradíme," řekl první místopředseda ODS Petr Nečas. V úterý se podle něj sejde Výkonná rada ODS. Nečase překvapilo prezidentovo rozhodnutí zrušit úterní schůzku. Obstrukce ČSSD nejsou důvodem ke zrušení setkání s dalšími čtyřmi stranami, uvedl Nečas.

Sociální demokraté jen několik hodin po schůzce Klause s lídry pěti stran odmítli účast v takzvané duhové koalici a požádali o svou šanci sestavit vládu.Prezident sociální demokraty nevyslyší, Topolánka prý hodlá jmenovat jakmile to bude možné. Odmítl říci, co se stane, pokud Topolánek jmenování nepřijme. "Nechci předjímat," odpověděl Klaus na otázky novinářů. 

"Vzhledem k tomu, že pan Topolánek při sestavování vlády při prvním pokusu neuspěl, tak tomu rozumím tak, že to může být druhý pokus vedoucí k předčasným volbám," komentoval prezidentovo rozhodnutí místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

ODS jmenování Topolánka zaskočilo
Některé občanské demokraty dnes prezident Václav Klaus zřejmě svým rozhodnutím zaskočil. Místopředsedkyně strany Miroslava Němcová ale míní, že Topolánek by měl druhé pověření přijmout a pokusit se zformovat kabinet, který by už důvěru sněmovny získal.

Místopředsedy ODS Petra Nečase a Ivana Langra překvapilo, že Klaus zrušil plánovanou úterní schůzku s předsedy parlamentních stran. Topolánka se zatím nepodařilo zastihnout.

"Jsme překvapeni rozhodnutím pana prezidenta nesvolat zítra schůzku představitelů jednotlivých parlamentních stran," řekl první místopředseda ODS Nečas. Nemyslí si prý, že "obstrukce" šéfa ČSSD Jiřího Paroubka znamenají, že nemá cenu jednat s ostatními stranami. 

Klausovo rozhodnutí překvapilo i Langra. "Připadá mi to poněkud ukvapené a
domnívám se, že pan prezident měl počkat na onu avizovanou schůzku všech
předsedů stran zastoupených ve sněmovně," řekl. O další strategii ODS ale ani on nechtěl hovořit, dokud se o ní neporadí celé vedení. Němcová hodlá Topolánkovi doporučit, aby druhé pověření přijal. "Není donekonečna možné prodlužovat stav 'nevládnutí'," řekla. Míní, že předseda ODS by se například mohl pokusit znovu oslovit partnery z bývalé trojkoalice, tedy lidovce a zelené.

Prohlášení prezidenta republiky
Čekal jsem jeden měsíc od nevyslovení důvěry vládě, z něhož tři týdny byly spojeny s komunálními a senátními volbami. Čekal jsem, že politické strany – po tomto neúspěšném výsledku – budou ochotny spolupracovat při nalézání východiska. Toto čekání pro mne dnešním dnem skončilo.

Maximálně jsem se snažil překlenovat hluboký příkop, který dnes existuje na naší politické scéně. Vybízel jsem politické strany k hledání kompromisního řešení. Poslední můj pokus z minulého týdne, vytvořit prozatímní vládu na bázi alespoň minimální shody všech stran a při co nejmenší újmě kterékoli z nich, byl odmítnut, stejně jako všechny předchozí snahy o řešení.

ČSSD a její předseda Jiří Paroubek svým pátečním téměř bleskovým večerním  rozhodnutím vyloučili jakoukoliv možnost dohody a zmařili i tento poslední pokus. Ukázalo se, že dohoda o jakékoli parlamentní většině je nemožná, pokud vylučujeme podplácení, vydírání a různé podobné praktiky. Dohodě parlamentní většiny jsem vždy dával přednost, ale v této chvíli není možné dále ztrácet čas marnou snahou o nadřazení zájmů celku zájmům dílčím. Klíčoví politici na to neslyší.

Proto – na rozdíl od srpnového jmenování předsedy vlády – rezignuji na úsilí hledat dohodu tam, kde se o ni nestojí. I avizovanou úterní schůzku předsedů politických stran proto považuji za zbytečnou a ruším ji. V zájmu minimalizace problémů spojených se změnou vlády jsem připraven neprodleně jmenovat předsedou nové vlády předsedu nejsilnější strany a současného premiéra Mirka Topolánka. Samozřejmě za předpokladu, že toto jmenování přijme.
,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PŘEHLEDNĚ: Zdraží energie, potraviny i auta. Hypotéky zůstanou levné

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdo čekal, že pandemie koronaviru by mohla podstatně srazit ceny, ten se mýlil. Naopak. Na růst cen se musejí Češi...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Mimořádně nadané děti vybočují, a to lidem vadí, říká místopředseda Mensy

Tomáš Blumenstein je místopředsedou české Mensy (sdružení nadprůměrně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Místo abychom si mimořádně intelektově nadané děti hýčkali, narážejí spíš na překážky. Většinou jsou totiž jiné....