Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Topolánek: Být v čele strany, jsem už po politické smrti

Česko

  22:27
PRAHA - Po volebním debaklu kandidáta ODS Přemysla Sobotky v prezidentských volbách se zvedá kritika na stávající vedení strany. Nešetří jí regionální představitelé strany, ozval se ale i bývalý předseda Mirek Topolánek. Podle svých slov by byl v tuto chvíli už "po politické smrti".

Mirek Topolánek v Bruselu zastupoval soukromou firmu jako expremiér, i když je to proti pravidlům (snímek z 23. kongresu ODS). foto: Lidové noviny

"Časy se mění. Já bych jako předseda po takovém výsledku byl už po politické smrti," uvedl pro Českou televizi Topolánek. Místopředseda Senátu Sobotka v prvním kole volby nové hlavy státu zcela propadl a z devíti kandidátu skončil s 2,46 procenta hlasů na předposledním místě.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle sobotního vyjádření premiéra a předsedy ODS Petra Nečase se v závěru kampaně rozhodoval mediální obraz a někteří kandidáti podporu médií neměli. Pravicoví voliči se prý soustředili na podporu kandidatury šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga. Tomu také úterní grémium strany vyjádřilo podporu.

Pro ODS se ale jedná už o několikátou porážku v řadě. Výhrady proto mají i představitelé regionálních organizací. "Je čas, aby minimálně komunální sféra politiků ODS se ozvala a chtěla nějakou zásadní změnu ve vedení strany, tím nemyslím personální, ale programovou," uvedl pro ČT Libor Šťástka z brněnské ODS.

Sám Sobotka řekl, že analýza jeho špatného výsledku není ukončena a sobotní Nečasovo vystoupení před novináři bylo spíše hodnocením premiéra než předsedy strany. Někteří straníci poukazují také na nesrozumitelnou vládní politiku, která Sobotku poškodila. Kriticky se vyslovil též končící prezident a zakladatel ODS Václav Klaus.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...