Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pokud Schwarzenberg uspěje, TOP 09 povede Kalousek

Miroslav Kalousek při rozhovoru s LN | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek při rozhovoru s LN | foto:  František Vlček, Lidové noviny

V případě, že nynější předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg uspěje ve druhém kole přímé volby a stane se tak českým prezidentem, vládní stranu povede až do podzimu Miroslav Kalousek. Podle politiků TOP 09 se s urychlením nominačních konferencí po případném úspěchu Knížete nepočítá. Nového lídra strany tak vybere až celostátní sněm, plánovaný do Plzně na 19. a 20. října.

Schwarzenberg, pokud uspěje, opustí také křeslo ministra zahraničí, TOP 09 ale prý zatím vážně neřeší ani tuto otázku.

Místopředseda strany Jaromír Drábek dnes zdůraznil, že definitivně bude TOP 09 tuto otázku řešit "v pondělí nebo v úterý" po druhém kole prezidentské volby, když bude pro Schwarzenberga úspěšné.

Podle jeho názoru není důvod urychlit už naplánovaný cyklus jarních regionálních a letních krajských sněmů. "To je proces, který už je spuštěný," uvedl s tím, že by to bylo také technicky složité. Podobný názor má také místopředsedkyně Helena Langšádlová.

V pátek a sobotu 25. a 26. ledna se Schwarzenberg utká o prezidentský post s s někdejším premiérem Milošem Zemanem. Nynější předseda TOP 09 už slíbil, že v případě úspěchu skončí ve stranické politice a odmítne i případný titul čestného předsedy strany, kterou v roce 2009 zakládal společně s Miroslavem Kalouskem.

Úspěch stranického předsedy je i úspěchem pro TOP 09

Kalousek už o víkendu řekl, že případný úspěch stranického předsedy v prezidentské volbě je úspěchem také pro TOP 09. Připomněl, že politická strana je "personální mašina na lidi". "

A personální instrument, který nabídl veřejnosti úspěšného kandidáta na prezidenta, pro tu stranu nemůže znamenat žádnou ztrátu," řekl ministr financí. Také podle něj musí otázka nového předsedy počkat až po volbě.

V prvním kole Schwarzenberga a Zemana dělilo jen necelé procento voličských hlasů, v poli poražených skončil například expremiér Jan Fischer, kterého průzkumy favorizovaly.

ČTĚTE TAKÉ:

Drábek přitom míní, že v případě Schwarzenbergova odchodu ze strany je Kalouskova pozice v TOP 09 velmi silná až dominantní. "Já nemohu tušit, kdo se mu bude chtít postavit v souboji, či zda některý region navrhne protikandidáta," řekl. On sám prý o kandidatuře neuvažuje.

Vedení TOP 09 zatím formálně neprobírá ani otázku, koho navrhne premiérovi Petru Nečasovi (ODS) jako Schwarzenbergova nástupce do vlády v případě jeho úspěchu v prezidentské volbě. Uvnitř strany padají jména například nynějšího náměstka ministra zdravotnictví Marka Ženíška, v neformálních rozhovorech zazněla i jména poslanců Václava Kubaty či Bořivoje Šarapatky.

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...