Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 1 °C občasný déšť Předplatné LN
10. července 2006 15:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Topolánek nabídl ČSSD místo v koalici

Lídři trojkoalice (Topolánek, Kalousek, Bursík). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lídři trojkoalice (Topolánek, Kalousek, Bursík). | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Šéf ODS Mirek Topolánek nabídl ČSSD, aby se stala členem koaličního kabinetu. Sociální demokraté by se k nabídce měli vyjádřit do středy. Jiří Paroubek označil však za nepravděpodobné, že by ČSSD na návrh přistoupila.

O návrhu bude v úterý jednat grémium ČSSD, podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka rozhodnou stranické orgány. Sám projektu příliš nevěří. Koalice připustila, že je v pátek ochotna podpořit zvolení zástupce ČSSD do čela sněmovny.

"Jasně jsme řekli, že sociální demokraté musí definovat, jestli chtějí být v opozici, nebo jestli chtějí být účastni na vládě. Dostali ode mne dnes nabídku účastnit se tohoto koaličního projektu jako koaliční strana," prohlásil Topolánek. Dodal, že ČSSD se k nabídce okamžitě nevyjádřila.

Tiskové konference po jednání šéfů pěti stran se předseda ČSSD Jiří Paroubek nezúčastnil. Uspořádal vlastní  briefing, na kterém oznámil, že rozhodnou stranické orgány. Sám považuje účast socialistů ve čtyřkoalici za nepravděpodobnou.

Za nejpravděpodobnější označil možnost, že ČSSD zůstane v opozici a koaliční projekt ODS, zelených a KDU-ČSL nepodpoří. Klíčové podle něj budou programové otázky, které rozhodnou o tom, zda by ČSSD mohla koalici tolerovat, nebo se na ní podílet.

Koaliční strany dnes také přistoupily na ideu, s níž minulý týden přišel místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Navrhl, aby v čele sněmovny dočasně stanul nejstarší zvolený poslanec, kterým je sociální demokrat Zdeněk Jičínský.

Minulý týden koaliční politici nepřistoupili na to, že by tento předseda skončil poté, co se uskuteční první hlasování o důvěře vládě. Žádali, aby odstoupil bez ohledu na to, zda kabinet důvěru dostane.

Dnes s nabídkou souhlasili. Soudí totiž, že i kdyby měla jednání o vládě začít od nuly,
bude alespoň funkční sněmovna. Shodně potvrdili, že je třeba oddělit ustavování sněmovny a vlády.

Zatím stále není jasné, zda ČSSD navrhne svého kandidáta na funkci předsedy sněmovny již pro páteční volbu. Paroubek zopakoval, že nechce, aby takový sociální demokrat v čele dolní komory byl jen provizorním řešením do nejbližšího hlasování o důvěře vládě.

Komunisté nejsou ve hře
Diskuse se podle Topolánka vede o tom, jakou formou se chce Paroubek na vládě podílet. Zda by byl ochoten dát za určitých podmínek základní toleranci trojkoaliční vládě, nebo by vyžadoval programové a personální ústupky, které není v tuto chvíli schopen definovat.

Ve hře by podle Topolánka mohla být i širší opoziční smlouva, ale i přímá účast socialistů ve vládě. Z toho, že Paroubek chce diskutovat o programových otázkách,
Topolánek vyvozuje, že sociální demokraté by měli být součástí čtyřkoalice. "Snažili jsme se oddělit hlasování o sněmovně, návrh je pro všechny přijatelnou ztrátou," shrnul nakonec dnešní jednání. 
 
Lídři parlamentních stran uvedli, že komunisté se neucházejí o účast ve vládě. Jejich nápad se zvolením Jičínského označil předseda zelených Martin Bursík za kreativní. Další kolo jednání se uskuteční ve středu, a to ještě před tím, než vyprší termín pro podávání návrhů na vedení sněmovny.

Také až ve středu by měl být přítomen předseda komunistů Vojtěch Filip, který je
nyní v zahraničí.

Další kolo jednání se uskuteční ve středu, a to ještě před tím, než vyprší termín pro podávání návrhů na vedení sněmovny. Také až ve středu by měl být přítomen předseda komunistů Vojtěch Filip, který je nyní v zahraničí.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

List se podrobně zaobíral aktivitami maďarského premiéra Orbána. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

List se podrobně zaobíral aktivitami maďarského premiéra Orbána. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

List se podrobně zaobíral aktivitami maďarského premiéra Orbána. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...