Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Topolánka prý odvezli finančníci z J&T

Česko

  12:48
PRAHA - Mirek Topolánek odletěl minulý pátek na dovolenou do Itálie, kam ho pozval ministerský předseda Silvio Berlusconi, soukromým letadlem. Podrobnosti o cestě českého premiéra zjistilo Radio Česko. Toplánka prý doprovází kromě jeho rodiny, i blízcí ministra dopravy Aleše Řebíčka a Marek Dalík.

Mirek Topolánek foto: Viktor ChladLidové noviny

Úřad vlády k cestě písemně prostřednictvím zástupce mluvčí Jakuba Stadlera pouze vzkázal, že jde o premiérovu soukromou cestu, kterou Úřad vlády neplatí. Topolánek si podle Stadlera přesun na Sardinii hradí z vlastních prostředků.

Sám premiér zareagoval na otázky, s kým se má v Itálii sejít a jakým způsobem se na ostrov přepravuje, ještě před odletem krátkou textovou zprávou: "Čerpám příští týden řádnou dovolenou, informace soukromého charakteru neposkytuji."

Za dvě stě tisíc na Sardinii?
Z politických kuloárů nicméně prosákla informace, že skupina v čele s Topolánkem měla do Itálie odletět letadlem soukromé společnosti ABS Jets. Tedy firmy, která je propojená s vlivnou finanční skupinou J&T.

Jan Váňa z ABS Jets ale na přímý dotaz Rádia Česko odmítl odpovědět: "My zásadně neříkáme, kam a s kým lítáme. Jména klientů ani destinace nesdělujeme." Podle Jana Váni stojí letová hodina letadla Embraer Legacy, do kterého se vejde víc než deset lidí 5 a půl tisíce Euro a start a přistání čítá dvanáct set Euro. Cesta na Sardinii tak vyjde přibližně kolem dvou set tisíc korun, tvrdí Radio Česko.

Topolánkova cesta na dovolenou na Sardinii má polopracovní charakter. Podle dostupných informací strávil v sobotu zhruba tři hodiny na pracovním obědě se Silviem Berlusconim. A jaká témata tedy premiér a další členové zmiňované skupiny na Sardinii se svými italskými protějšky probírali?

 

Staronový italský premiér Silvio Berlusconi využívá své luxusní sídlo Villa Certosa na Sardinii k neformálním schůzkám poměrně často. Zavítali za ním například někdejší britský premiér Tony Blair, americký prezident George Bush, nebo nedávno dnes už bývalý ruský prezident Vladimír Putin.

Rádio Česko požádalo Úřad vlády o podrobný výčet témat i složení delegace. Úřad vlády se ale omezil jen na obecné přiblížení jednání, a otázku ohledně lidí, kteří do Itálie odletěli, ignoroval.

Podle Stadlera se tak projednávala mezinárodní situace, vzájemné vztahy, budoucí spolupráce v rámci Evropské unie, zkušenosti s reformami, příprava na oficiální návštěvu Itálie v rámci cest před českým předsednictvím v Unii.

Topolánkovu cestu si vzala na paškál sociální demokracie. Její předseda Jiří Paroubek na webových stránkách spekuluje o tom, že politici mohli jednat o společnosti Autostrade, která se neúspěšně snažila prosadit projekt mýtného v Česku a na Slovensku, nebo o projektu Galileo, o kterém se uvažuje jako o základu společného evropského mýtného.

Dobře informovaný zdroj Rádia Česko, který si nepřál vystoupit z anonymity, ale tvrdí, že pilotním tématem byla strategie energetické bezpečnosti. Tedy snížení energetické závislosti České republiky na Rusku.

Tuto informaci podporuje mimo jiné fakt, že Česká republika projevila před časem zájem o koupi podílu v ropodovu Tal, který přivádí ropu z italského Terstu do německého Ingolstadtu, odkud teče do České republiky. Ta má zájem o koupi asi dvouprocentního podílu.

Autor: