Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Topolánkova cesta do nové funkce se komplikuje, má protikandidátku

Česko

  19:16
PRAHA - Cesta Mirka Topolánka do vedení Mezinárodní energetické agentury (IEA) v Paříži nebude snadná. Ministr průmyslu Martin Kocourek ho na Radě ministrů o energetice svým kolegům představil, oficiálně ho tím na vyhlédnutý post nominoval a snažil se je přesvědčit, aby ho vybrali jako společného kandidáta Evropské unie.

Mirek Topolánek. foto: ČTK

Už před schůzkou se ale ukázalo, že Topolánek nebude jediným evropským kandidátem. O vedení agentury má podle informací LN zájem i Nizozemsko, které sem chce prosadit ministryni hospodářství Marii van der Hoeven.

Čtěte více

Ta v lednu oznámila, že po příštích volbách, které mají být napřesrok opouští domácí politiku. Holandská politička má ve světové energetické branži dobré jméno a často přednáší na významných konferencích.

Šéfem agentury by měl být Evropan
Česká diplomacie bude muset ostatní přesvědčit, proč je Mirek Topolánek lepším kandidátem. Společná nominace za Evropskou unii je jen prvním krokem. Nového prezidenta agentury musí akceptovat i další členové agentury od USA, Švýcarska a Austrálie po Japonsko a jižní Koreu.

Existuje ale značná šance, že novým šéfem agentury by se mohl stát někdo z Evropy. Nyní ji vede Japonec Nobuo Tanaka, kterému skončí mandát příští rok na podzim. Do Mezinárodní energetické agentury přišel Tanaka právě z Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), k níž agentura formálně patří.

Stěhování do Paříže
Topolánkovi by do vyhlédnutého křesla výrazně pomohla i podpora lidí z OECD. Podle informací LN má ještě z premiérských časů velmi dobré vztahy s prezidentem OECD Mexičanem Angelem Gurriou, který si Topolánka při svých pražských návštěvách oblíbil.

Pokud Topolánek místo získá, čeká ho stěhování do Paříže. Mezinárodní energetická agentura sídlí nedaleko Eiffelovky v luxusním šestnátctém obvodě, kde má většina ekonomických diplomatů a úředníků z OECD a IEA i své služební byty.

Paříž, 16. obvod.

Paříž - 16. obvod

16. pařížský obvod (francouzsky: 16e arrondissement de Paris), též nazývaný obvod Passy (Arrondissement de Passy) je městský obvod v Paříži. Obvod patří tradičně k bohatším čtvrtím s velmi vysokými nájmy.

Paříž, 16. obvod.

Obvod je pojmenován po bývalé vesnici Passy, která byla v roce 1860 začleněna do Paříže. Do 16. obvodu patří i Boulogneský lesík na západě. Tento park se však nepovažuje za součást vnitřní Paříže, neboť není obydlený a nachází se až za boulevardem périphérique. V obvodu sídlí přes 90 diplomatických zastoupení, což je více než 40% všech zastoupení ve Francii. Obvod je známý rovněž tenisovým areálem Rolanda Garrose, na kterém se hraje French Open.

Paříž, 16. obvod - Sainte-Thérese-Orphelins d’Auteuil.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat