Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Topolánkova slova o pomoci oslabila korunu

Česko

PRAHA Posilování české měny, které nastoupilo koncem minulého týdne po více než měsíčním oslabování, na pár hodin přerušil český premiér Mirek Topolánek. Ten svým neopatrně formulovaným výrokem naznačil, že za jistých okolností by Česko mohlo potřebovat mezinárodní pomoc.

Na otázku agentury Reuters, zda bude nějaká koordinovaná pomoc regionu střední Evropy předmětem jednání na březnovém summitu, Topolánek odpověděl: „Nám by úplně stačilo, kdyby nás neřadili do stejného balíku... Já jsem o tom mluvil... Právě proto, že nás zařadí do stejného balíku, tak se bojím, že nakonec tu pomoc můžeme potřebovat.“

Případná pomoc od mezinárodní instituce však není zrovna příznivou zprávou pro investory a ti se tak začali koruny zbavovat. „Nikoho tedy nemůže překvapit, že již tak dost rozkolísaná koruna po čtvrtečním prudkém posilování náhle obrátila a oslabila ze včerejších 28,50 až k 29,10 korun za euro,“ uvedla Markéta Šichtařová, analytička firmy Next Finance. Výraznějšímu oslabení se však podařilo včera zamezit ministerstvu financí, které Topolánkova slova dementovalo s tím, že Česko o žádné zahraniční pomoci ani neuvažuje. Koruna tedy opět nastoupila na čtvrteční trend a posílila zpět na kurz 28,80 koruny za euro.

Autor:

Dům 4+kk v Bohumíně
Dům 4+kk v Bohumíně

Čs. armády, Bohumín - Nový Bohumín, okres Karviná
3 350 000 Kč