Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Topolánkova vláda? Většinou pětkaři, rozhodli Češi

Česko

  14:45
PRAHA - Působení bývalé vlády premiéra Mirka Topolánka (ODS) hodnotí zhruba polovina lidí známkami čtyři nebo pět. Jedničku či dvojku dostal někdejší kabinet od 22 procent dotázaných, vyplývá z průzkumu agentury STEM. Trojku, tedy dobrou, si kabinet vysloužil od 29 procent respondentů.

Mirek Topolánek foto: Lidové noviny

Z jednotlivých ministrů obstál v očích veřejnosti nejlépe exministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který dostal od 45 procent jedničku nebo dvojku. V závěsu za ním skončili bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, o kterém si myslí, že pracoval na jedničku či dvojku, 41 procent obyvatel. Stejného výsledku dosáhl i Miroslav Kalousek, který byl v Topolánkově vládě ministrem financí.

Naopak nejhůře hodnocenými členy Topolánkovy vlády jsou exministr vnitra Ivan Langer, jemuž 52 procent lidí udělilo známky čtyři a pět, bývalý ministr životního prostředí a vicepremiér Martin Bursík, kterého takto ohodnotilo rovněž 52 procent, a také premiér Topolánek, který dostal čtyřku či pětku od 53 procent lidí.

Největší pokles příznivého hodnocení zaznamenal během tříletého období vlády Bursík, nárůst potom Kalousek a Schwarzenberg, uvedli autoři výzkumu. Od 5. až 12. května v něm odpovídalo skoro 1300 plnoletých lidí.

Výbornou a chvalitebnou známkou hodnotili koaliční Topolánkovu vládu častěji lidé dobře ekonomicky zajištění (46 procent z nich), podnikatelé (43 procent), živnostníci (30 procent) a vysokoškolsky vzdělaní voliči (30 procent). Ani v žádné z těchto vyjmenovaných skupin však příznivé hodnocení nepřevažovalo nad nepříznivým.

Pokud jde o stranické preference dotázaných, příznivé hodnocení převažuje pouze u sympatizantů ODS, z nichž dalo vládě jedničku a dvojku 61 procent.

Mezi sympatizanty Strany zelených je nejčastější známka tři. U příznivců KDU-ČSL jsou nejčetnější špatné známky - čtyřku či pětku dalo 41 procent z nich. Dostatečnou nebo přímo nedostatečnou pak oznámkovali vládu hlavně sympatizanti ČSSD a KSČM, kde se takto vyslovilo 71 procent příznivců sociální demokracie a 81 procent sympatizantů KSČM.

Stranické preference hrají někdy roli i při hodnocení ministrů. Toto pravidlo však neplatí bezezbytku. Kalousek dostal od stoupenců ODS dokonce lepší známky než od přívrženců "vlastní" strany, tedy KDU-ČSL. Bývalý ministr financí se však nyní s lidovou stranou názorově rozchází a zvažuje založení nového politického subjektu.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...