Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Topolánkovi pohrobci ve Strakovce

Česko

Dvě party na úřadu vlády - Jak vedle sebe žijí muži a ženy z okolí Jana Fischera a Mirka Topolánka

Úřad vlády má dva týmy poradců. Jedni tu zůstali po bývalém premiérovi Mirku Topolánkovi, druzí sem přišli s Janem Fischerem.

PRAHA Když se Jan Fischer stal premiérem, přivedl si s sebou do Strakovy akademie několik spolupracovníků. Do blízkosti vlády se s ním vrátili, tentokrát v roli úředníků, lidé z malých, kdysi vládních stran (Unie svobody či ODA), které vzal čas.

Hlavním politickým poradcem premiéra Fischera se stal bývalý místopředseda Unie svobody Vladimír Mlynář. Podklady pro jednání vlády a jiné odborné materiály Fischerovi připravuje bývalý unionistický poslanec Michal Frankl. V premiérově týmu poradců je také někdejší poslanec za ODA hudebník Michal Prokop, bývalá Mlynářova náměstkyně na ministerstvu informatiky Jana Vohralíková, prezident Sdružení pro informační gramotnost Jiří Polák či neúspěšná lidovecká kandidátka do Evropského parlamentu Marie Jílková (tu s sebou přivedla Vohralíková). Poradci, které měl na úřadě vlády předchozí premiér Mirek Topolánek, však s Fischerovým příchodem Strakovu akademii neopustili. Museli sice vyklidit premiérské prostory, pod křídla je však vzal šéf úřadu vlády Jan Novák.

Novák je někdejší spolužák Topolánkova přítele Marka Dalíka. Právě šéf ODS Mirek Topolánek jej udělal šéfem úřadu vlády. Podle informací LN trval Topolánek při formování Fischerova kabinetu především na Novákově setrvání v čele úřadu. Prý se to z Topolánkova popudu stalo dokonce součástí dohody o vzniku kabinetu.

Nový premiér si přivedl tiskového mluvčího Romana Proroka. Na úřadě vlády ale zůstal také Topolánkův vedoucí tiskového oddělení Martin Schmarz. Pracuje v oddělení publikačních činností, podřízeném tiskovému oddělení. Náplní jeho práce je shromažďovat podklady pro projevy premiéra Fischera.

Pro oblast kultury a médií si současný premiér přivedl někdejšího poslance za ODA bývalého náměstka ministra kultury Michala Prokopa. Na úřadě ale zůstal za pět set korun na hodinu zaměstnaný také Topolánkův poradce pro tuto oblast, bývalý ministr kultury Martin Štěpánek.

Štěpánek LN řekl, že premiér Fischer ho jako konzultanta nevyužívá. Zbytečný si prý ale na úřadě vlády nepřipadá. Stejnou práci, jakou dříve dělal pro premiéra, teď prý dělá pro ředitele úřadu vlády Jana Nováka. „Já jsem jen prostý zaměstnanec na poloviční úvazek a dělám práci, kterou po mně Novák chce,“ řekl. „Zda je to obvyklé, nebo neobvyklé, neposuzuji.“

Zaměstnaná na úřadě zůstala také někdejší poslankyně a mediální expertka ODS Kateřina Dostálová. Ani ona v tom nevidí problém. „Prošel nám rozpočet úřadu vlády. Řadu lidí ve sněmovně znám osobně, komunikace s nimi je pak jednodušší,“ uvádí svůj úspěch z poslední doby.

Ve Strakově akademii po Topolánkovi zůstal také ministr životního prostředí v první Topolánkově vládě Petr Kalaš či někdejší šéf expremiérovy komise pro energetiku Pavel Stehlík.

Existenci dvou paralelních týmů poradců nechtěl komentovat ani Vladimír Mlynář, ani mluvčí Roman Prorok. „Odpovídám za lidi za dřevěnými dveřmi. Tam tito lidé nejsou,“ řekl na adresu Topolánkových lidí Mlynář. Stejně skoupý na slovo byl také Prorok: „Nejsem od toho, abych posuzoval personální otázky.“

Jeden z členů Fischerova týmu byl ochoten atmosféru popsat jen pod podmínkou, že zůstane v anonymitě. „Potkáváme se tu s nimi, ale vůbec spolu nekomunikujeme. Když jsou naše porady, je to pro ně uzavřené, tam opravdu nechodí,“ řekl LN. „Všichni tu vědí, že jsou to pohrobci po Topolánkovi, asi se nemohou uplatnit jinde, tak jsou tady trpění. Zřejmě vynášejí ven nějaké informace, ale viditelně neškodí. Například Dostálová tu za celou dobu nebyla k spatření.“

Přesto musel úřad vlády jeden z Topolánkových chráněnců, Tomáš Haas, v uplynulých dnech opustit. „Skončil na dohodu. Chodil sem, ale příliš toho nedělal. Ve skutečnosti ale skončil kvůli tomu, že nebyl navenek loajální k Fischerovi, víc to ale rozvádět nebudu,“ podotkl výše citovaný zdroj.

„Všichni tu vědí, že jsou to pohrobci po Topolánkovi, asi se nemohou uplatnit jinde, tak jsou tady trpění. Zřejmě vynášejí ven nějaké informace, ale viditelně neškodí.“

***

„Odpovídám za lidi za dřevěnými dveřmi. Tam tito lidé nejsou,“ říká na adresu Topolánkových lidí Vladimír Mlynář.

Kdo je kdo aneb souboj na úřadě vlády

Topolánkův tým na úřadě vlády zůstali i po odchodu premiéra Mirka Topolánka (ODS)

Jan Novák Šéf úřadu vlády od září 2006, kdy jej přivedl čerstvý premiér Topolánek. Ve funkci je dosud. Je přítelem Marka Dalíka - kamaráda Mirka Topolánka. Martin Schmarz Bývalý vedoucí tiskového oddělení na úřadu vlády za premiéra Topolánka, dál pracuje v tiskovém oddělení - konkrétně v oddělení publikačních činností, kde připravuje podklady pro premiérovy projevy. Kateřina Dostálová Bývalá poslankyně a mediální expertka ODS pracuje na úřadu vlády jako konzultantka pro otázky spojené s činností sněmovny. Martin Štěpánek Ministr kultury v první Topolánkově vládě, konzultant pro oblast kultury pro šéfa úřadu vlády Nováka Petr Kalaš Ministr životního prostředí v první Topolánkově vládě, připravuje stanoviska v oblasti životního prostředí. Pavel Stehlík Poradce Topolánka během jeho působení ve funkci premiéra, chystá podklady v oblasti energetiky.

Fischerův tým na úřad vlády si je přivedl současný premiér Jan Fischer

Vladimír Mlynář Politický šéfporadce premiéra Fischera, bývalý unionista, ministr bez portfeje a mluvčí úřednické vlády Josefa Tošovského v první polovině roku 1998 a posléze ministr informatiky za US-DEU. Michal Frankl Ředitel odborné sekce premiéra, připravuje mu podklady a posudky pro jednání vlády, někdejší Mlynářův náměstek na ministerstvu informatiky Odborné studie připravuje skupina kolem Michala Frankla (na základě údajů z července 2009). Michal Prokop Hudebník, někdejší poslanec za ODA, poradce pro média a kulturu. Jana Vohralíková Bývalá Mlynářova náměstkyně na ministerstvu informatiky, posléze pracovala v legislativní radě vlády. Jiří Polák Prezident Sdružení pro informační společnost. Marie Jílková Neúspěšná lidovecká kandidátka do Evropského parlamentu, přivedla ji s sebou Jana Vohralíková z legislativní rady vlády.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...