Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Toryové svádí Klause: Počkejte

Česko

Lisabonský kruh - V Česku a Polsku se čeká na irské referendum, v Británii zase na české vyčkávání

Vůdce britských konzervativců David Cameron napsal dopis českému prezidentovi, ve kterém ho nepřímo vyzývá, aby posečkal s podepisováním Lisabonské smlouvy.

LONDÝN/PRAHA Nejdůležitějším mezníkem je 2. říjen. Jestliže v referendu řeknou Irové Lisabonské smlouvě ANO, dokument podepíše i dosud vyčkávající polský prezident Lech Kaczynski. Jeho německý protějšek Horst Köhler tak chce učinit již zítra. Pak již zbývá jen jeden důležitý hráč - český prezident Václav Klaus. A právě na něj teď sázejí britští konzervativci.

Jejich vůdce David Cameron totiž napsal českému prezidentovi dopis týkající se právě Lisabonské smlouvy. Šéf toryů v něm Klause ujišťuje, že když pozdrží podpis dokumentu, konzervativci o smlouvě uspořádají referendum. Tedy v případě, že v květnových volbách jeho strana zvítězí, což je ale podle průzkumů téměř jisté.

Informace o dopise jako první přinesl britský bulvární deník The Daily Mail, jeho existenci poté potvrdili jak konzervativci, tak Pražský hrad. „Můžeme potvrdit, že jsme tento dopis obdrželi 13. července,“ uvedl pro LN Klausův mluvčí Radim Ochvat. Zda český prezident na dopis nějak odpověděl nebo se k tomu chystá, odmítl komentovat. Proč existence dokumentu vyšla najevo zrovna teď, více než dva měsíce poté, co byl odeslán? Podle Daily Mail jde o poslední Cameronův pokus, jak smlouvu, která by měla reformovat instituce Evropské unie, pohřbít. Šéf konzervativců v něm údajně Klausovi říká, že „pokud pozdrží svůj podpis několik měsíců až do chvíle, kdy jeho strana vyhraje volby, uspořádá referendum a oni budou moci spolu vést kampaň proti této smlouvě,“ uvedl pro britský list nejmenovaný zdroj blízký toryům.

Mluvčí Konzervativní strany později odmítl, že by nějakým způsobem na Klause tlačili, aby smlouvu nepodepisoval. Jen mu chtěli jasně vysvětlit, jaký by byl jejich postoj k tomuto dokumentu v případě, že by se v květnu dostali k moci. „Jestliže smlouva nebude v době parlamentních voleb platit a konzervativci budou zvoleni, odvoláme britskou ratifikaci smlouvy a uspořádáme o dokumentu referendum,“ citovala mluvčího AFP. „A jestliže bude dokument tímto způsobem odmítnut, znamená to jeho konec,“ dodal mluvčí.

Britští konzervativci proti smlouvě, kterou labouristé prosadili v parlamentu, vystupují již dlouho. Jejich oficiální pozice zní, že v případě volebního vítězství vyhlásí referendum, pokud ještě smlouva nebude ratifikována ve všech zemích sedmadvacítky. Jestliže by tedy Václav Klaus dokument podepsal, tento plán by jim překazil.

Pravdou však je, že zatím není jasné, co by britští toryové udělali, pokud by Lisabon do té doby vstoupil v platnost. Cameron se jen nechal slyšet, že „nenechá věci, jak jsou“. Že existují úvahy „pustit se“ do smlouvy, i když už bude platná, potvrdil i český europoslanec Jan Zahradil, který spolu s konzervativci tvoří jednu z frakcí v Evropském parlamentu.

„V případě, že ta smlouva bude již v té době ratifikována a bude de facto už platná, tak jestli z hlediska britského práva takové referendum může mít nějaký retroaktivní účinek, to nevím, to je otázka na ně,“ řekl Zahradil. „Zřejmě se ale spíš zajímají o to, za jakých podmínek ratifikována nebude, protože v tom případě by to referendum vyhlásili určitě,“ dodal.

Český prezident zatím s podpisem nespěchá. Když se ho novináři v úterý večer v New Yorku ptali, jak dlouho hodlá vyčkávat, uvedl pouze: „Nemám k tomu co říct. Myslím, že Lisabonská smlouva bude odmítnuta v irském referendu, takže mě to netrápí. Vás by to také nemělo trápit.“

***

„Odvoláme ratifikaci smlouvy a uspořádáme referendum. Jestliže bude dokument odmítnut, znamená to konec Lisabonu.“

Autor: