Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Toscani šokoval Itálii

Česko

Kampaň proti anorexii se snímky vyhublé nahé ženy může podle lékařů i ublížit

ŘÍM/PRAHA Světoznámý fotograf Oliviero Toscani se proslavil kontroverzními reklamními kampaněmi. V devadesátých letech pro značku Benetton nafotil člověka umírajícího na AIDS nebo vězně odsouzené k smrti. Nyní opět šokoval Itálii. V novinách a na billboardech se objevila fotografie nahé ženy trpící mentální anorexií. Kampaň, která má vyvolat diskusi o této smrtelné nemoci, začala v době, kdy se na milánských přehlídkových molech znovu objevují ultraštíhlé modelky v rámci právě probíhajícího týdne módy.

Odstrašující snímky Toscani vytvořil pro oděvní společnost Flash&Partners jako propagaci jejich nové módní značky No-l-ita a jako součást kampaně bojující proti anorexii. Na fotografiích odhalujících, k čemu může vést neléčená porucha příjmu potravy, je pouze jednoduchý nápis „No anorexia“ (žádná anorexie) a logo značky, která kampaň financuje. Snímky zachycují Francouzku Isabelle Carovou, která při jejich pořízení vážila pouhých 31 kilogramů.

Nebezpečná kampaň

Billboardy se v pondělí objevily po celé Itálii a okamžitě vyvolaly rozporuplné reakce. Nejprodávanější italský deník Corriere della Sera odmítl fotografie uveřejnit, namísto toho vyšly na dvoustraně konkurenčního listu La Repubblica. A zatímco někteří lidé z módního průmyslu kampaň vnímají jako přínosnou, většina lékařů ji odsuzuje.

Riccardovi Dalle Graveovi, šéfovi italské společnosti zabývající se poruchami příjmu potravy, se nelíbí použití snímků nemocné ženy pro komerční a reklamní účely. „Na tuhle nemoc se umírá... Kdyby záměrem opravdu byla prevence, bylo by lepší mladým ženám pomáhat vyrovnat se s tím, že každé tělo je odlišné a že krása nespočívá ve velikosti šatů,“ říká Dalle Grave. Připustil sice, že šokující obrázky mohou rozproudit důležitou veřejnou debatu, ale také zdůraznil, že povídání si o anorexii s jejími potenciálními oběťmi často vůbec nepomáhá, a dokonce může vést k „sebepoškozujícímu chování“.

Záviděníhodná postava

Fabiola De Clercqová, vedoucí asociace pro výzkum anorexie a bulimie ABA, označila Toscaniho fotografie za „přehnaně surové“. Souhlasí také s tím, že na dívky, které anorexií trpí, nebude mít kampaň očekávaný dopad. „Mohou dokonce anorektické ,modelce‘ z té fotografie závidět její postavu a myslet si, že i ony mohou ještě více zhubnout. Takto postavená kampaň nemá žádný smysl,“ varuje De Clercqová.

Fotografovaná Isabelle Carová se s anorexií potýká už 15 let, kromě jiných zdravotních komplikací navíc trpí kožním onemocněním -lupénkou. „Schovávala jsem se a skrývala své tělo už příliš dlouho. Nyní se chci beze strachu ukázat i přesto, že si uvědomuji, jak je mé tělo odporné,“ svěřila se v rozhovoru, který má dnes vyjít v magazínu Vanity Fair.

Toscaniho kampaň přivítalo italské ministerstvo zdravotnictví. Podle ministryně Livie Turcové může „otevřít nový prostor pro komunikaci“. Italský módní návrhář Giorgio Armani zase řekl, že šokující snímky jsou „příhodný“ způsob, jak lidi donutit, aby se postavili nebezpečí anorexie. Podle něj má tato nemoc málo co společného s modelkami nebo přehlídkovými moly.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat