Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tošenovský: Vyměňme firmu

Česko

Stavební firma ODS možná přijde o zakázku na opravu mostu ve Studénce

OSTRAVA Co se bude dít ze zříceným mostem ve Studénce dál? Moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský (ODS) včera na mimořádně svolané tiskové konferenci prohlásil, že on sám by byl raději, kdyby zřícený most postavila jiná firma než Dopravní stavby Ostrava. „Připadá mi to lidsky lepší,“ vysvětloval svůj postoj hejtman.

Kraj zadal v minulosti rekonstrukci mostu právě Dopravním stavbám Ostrava ODS, které patří na Ostravsku k největším stavebním firmám. Oprava mostu ve Studénce měla stát 26 miliónů korun, kraj na opravu dostal 85 procent těchto prostředků z Evropské unie. Nyní není jasné, zda kvůli páteční tragédii, kterou vyvolalo zřícení mostu, nebude muset ještě kraj nakonec peníze vracet. Most měl být podle smlouvy opraven už v září. Nyní je jasné, že takový termín stihnout nelze. „Neznáme precedent. Nikdy se na u nás na stavbě financované z evropských peněz nestala taková tragédie. Nevíme, jak posunout termín prodloužení prací,“ upozorňuje hejtman. A dodává, že kraj nyní na všechny tyto otázky zpracovává podrobné právní analýzy.

Na řadě jsou nyní stavbaři z ODS. Ti slibují nejpozději do konce měsíce srpna předložit vedení kraje možné varianty dalšího postupu. Na jejich základě rada kraje rozhodne co dál.

Evžen Tošenovský připouští, že vypovězení smlouvy s Dopravními stavbami Ostrava může nést pro kraj velká právní a finanční rizika. Kdyby kraj od smlouvy skutečně odstoupil, musel by také na nového zhotovitele vypsat i nové výběrové řízení.

Most přes železniční koridor je pro město Studénku klíčovým. Auta nyní musí při cestě napříč Studénkou jezdit po silnici vedoucí kolem nádraží a přes železniční přejezd. Tam se tvoří dlouhé kolony. Elektrické vedení na železniční trati v místě neštěstí nefunguje, vlaky mezi Suchdolem nad Odrou a Studénkou musí být zapojovány za motorové lokomotivy. Bývají tak zpožděny až o půl hodiny.

Tošenovský včera vyzdvihl práci záchranářů i zdravotníků, kteří se na záchraně a léčbě raněných podíleli a podílejí. „Všechny záchranné práce proběhly nejlépe, jak to jen bylo možné. Do dvou hodin od tragédie byli všichni ranění v nemocnicích,“ konstatoval hejtman. Krajský úřad navrhne některé záchranáře na vyznamenání. Půjde o velitele hasičů Jiřího Šindlera. Návrh na vyznamenání nemine ani strojvůdce vlaku Jiřího Šindeláře.

***

„Nikdy se u nás na stavbě financované z evropských peněz nestala taková tragédie.“

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....