Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tour má druhého hříšníka

Česko

Slavný etapový závod opět zasáhl dopingový skandál * Španěl Nevado užíval EPO

PAŘÍŽ/PRAHA Pořadatelé Tour de France svůj slib nedodrželi. Po mnoha dopingových aférách z minulých let se zavázali, že letošní ročník nejprestižnějšího cyklistického závodu bude čistý. Už druhou čáru přes rozpočet jim však udělal Španěl Moisés Duenas Nevado, v jehož krevním vzorku byl objeven hormon EPO.

Nevado tak napodobil svého krajana Manuela Beltrána. Spolujezdci Romana Kreuzigra ze stáje Liquigas bylo užití EPO prokázáno po první etapě, a závod tak pro něj záhy skončil.

„Je to idiot. Jsem opravdu velmi rozzlobený,“ nebral si opět servítky šéf Mezinárodní cyklistické unie UCI Pat McQuaid. „Je zajímavé, že na Tour dopoval druhý španělský cyklista. Asi jsou méně chápaví,“ hřímal.

V hotelu, kde Nevado bydlel, provedlo razii 50 policistů Nevadův vzorek byl odebrán již po čtvrté etapě, s výsledky přišel šéf francouzské antidopingové agentury Pierre Bordry až včera. Pořadatelé na zveřejněné informace bleskově zareagovali, devatenáctého jezdce průběžného pořadí okamžitě stáhli ze závodu a o všem informovali policii.

Ta se v počtu padesáti mužů vydala do hotelu v Tarbesu, kde Nevadův tým Barloworld přebýval. Sedmadvacetiletého cyklistu policisté zatkli, navíc u něj provedli razii. „Ukázalo se, že měl v pokoji některé zakázané přípravky, které rozhodně nebyly poskytnuty nebo předepsány týmovým lékařem. Požádal jsem francouzskou policii, aby vyšetřila tento případ, abychom mohli pochopit závažnost toho, co Moisés Duenas provedl,“ řekl šéf stáje Barloworld Claudio Corti.

Ten byl chováním svého svěřence velmi pobouřen. „Je to neuvěřitelné. Vůbec to nechápu, ani jsem neměl čas si s ním promluvit,“ přiznal novinářům. „Je jasné, že Moisés Duenas v pokoji před námi všemi schoval nějaké, asi zakázané, látky,“ posteskl si Corti.

Prozatím není jasné, zda policisté objevili EPO, či jiné látky. „Nalezené substance musíme analyzovat, až pak bude jasné, o co se jedná,“ vysvětlil Patrice Lamielle, náčelník francouzské policie. „Vyšetřování se týká jen Moisése Duenase Nevada,“ dodal. Nevado byl vzat do vazby a večer již předstoupil před vyšetřujícího soudce, který rozhodne o jeho dalším osudu.

Doping už k Tour de France neodmyslitelně patří Problémy s dopingem má Tour de France odnepaměti. Loni si musel kufry předčasně balit Kazach Alexandr Vinokurov z Astany a Ital Cristian Moreni z Cofidisu. Na rozdíl od letoška tehdy obě stáje ze závodu odstoupily.

Hormon EPO dopingoví komisaři našli loni i v krvi Španěla Ibana Maya, druhý test však provinění nepotvrdil.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat