Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Továrna zavře a rázem je celé město bez práce

Česko

Rusko řeší v krizi problém komunistických monoměst, kterým kdysi daly vzniknout dnes už nerentabilní továrny. MOSKVA Miliony Rusů přišly kvůli globální hospodářské krizi o práci a vláda je teď nucena čelit hněvivým protestům. Jedním z názorných příkladů je průmyslové město Pikalevo.

Jakmile sem zavítáte, konstatuje britská BBC, budete se snažit dostat co nejrychleji pryč. Město bylo vybudováno před 50 lety na odlehlé zalesněné planině východně od druhého největšího ruského města Petrohradu a nechtěně se stalo monumentem zásadních chyb sovětské centrálně řízené ekonomiky. Jeho 21 000 obyvatel žije a umírá v těsném sousedství komplexu hlinikárny, cementárny a továrny na zpracování potaše, které jsou jediným smyslem existence města.

Všechny tři továrny teď ale zejí prázdnotou – vinou ekonomické krize. Jejich zaměstnanci buď sedí doma, nebo obléhají malý úřad práce, zastrčený ve vedlejší ulici. Rachocení továrních strojů v Pikalevu vystřídalo ledové ticho chudoby a strádání.

Zatímco mnozí Rusové by raději zapomněli na to, že nějaké Pikalevo vůbec existuje, pro prezidenta Dmitrije Medveděva to tak snadné není. Dobře totiž ví, že v Rusku jsou stovky tak zvaných monoměst, která jsou stejně jako Pikalevo závislá na jediném průmyslovém odvětví.

Navíc, v Pikalevu se děje něco, co je v moderním Rusku naprosto neobvyklé: lidé se bouří proti vládě a její ekonomické politice, a viní ji, stejně jako majitele továrny, ze svého trpkého údělu. První náznaky se objevily v polovině února, kdy do ulic vyšly tisíce lidí s černými balonky v rukou na znamení smutku nad ztracenou prací. Někteří nesli transparenty obviňující vládu z „impotence“. Obyvatelé tohoto bezútěšného města mají pádný důvod k obavám. Už téměř polovina zaměstnaných byla propuštěna a další propouštění se očekává v květnu. Apokud tamní hliníkárna zavře brány nadobro, přijde město také o většinu dodávek tepla a elektřiny, protože všechno tady je v sovětském stylu těsně propojeno – odpad z hliníkárny je surovinou pro dvě další továrny, zatímco elektrárna pro průmyslový komplex dodává také teplo a světlo domácnostem.

„Likvidace tohoto závodu je zločin,“ míní Kosťa, který přišel o práci před třemi týdny. „Město existuje jen kvůli tomuhle závodu. Pokud půjde ke dnu, bude ztraceno a v ulicích začne rabování a potyčky.“

Právě z toho mají úřady strach. A vláda? Ta má největší obavy z toho, že by si z Pikaleva mohly vzít příklad stovky dalších monoměst po celé zemi, která teď také bojují o přežití.

***

„Pokud půjde továrna ke dnu, začne v ulicích rabování a potyčky.“

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...