Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Toyota spouští masivní opravy

Česko

Dva miliony vozů s vadným pedálem jsou v servisu * Firma svolá i auta z Kolína

WASHINGTON Již tento začne japonská Toyota ve Spojených státech opravovat závadu na plynových pedálech u 2,4 milionu svých aut. Ty sem v minulých dnech svolala k bezplatnému servisu.

Toyota nyní v celém světě postupně svolává na 4,2 milionu vozů včetně aut vyrobených v českém podniku TPCA v Kolíně.

Po celém světě již závada pedálu donutila firmu svolat od loňska k opravám celkem osm milionů vozů. Jakkoli se automobilka snaží, celý problém podle expertů negativně ovlivní hospodaření společnosti a poškozuje pověst Toyoty jako výrobce bezpečných a kvalitních aut.

Zmiňovanou závadu na plynovém pedálu napraví ocelová výztuha, kterou budou technici montovat k drhnoucímu pedálovému systému, vysvětlila včera společnost.

Toyota uvedla, že začala dodávat vyvinuté součástky americkým dealerům a školit techniky. Firma na severoamerickém trhu oznámila 21. ledna svolání vozů osmi modelů k opravám po zjištění, že nadměrné tření plynového pedálu by mohlo vést až k zaseknutí a nežádoucímu zrychlení.

Inženýři Toyoty zjistili, že problém je v nadměrném tření u zařízení, které pedálu zajišťuje odpor. Opotřebení nebo vnější podmínky mohou časem vést k zadrhávání pedálu a ve vzácných případech prý i k jeho úplnému zaseknutí. Důkladné testy podle firmy ukázaly, že problém nadměrného tření byl přídavnou součástkou eliminován.

V České republice má Toyota společný podnik TPCA s francouzskou automobilkou PSA Peugeot Citroën. Podle mluvčí tuzemského zastoupení značky Peugeot Radky Matthey bude v Evropě svoláno preventivně ke kontrole kvůli plynovému pedálu 97 tisíc vozů Peugeot 107 a Citroën C1, které se vyrábějí v Kolíně. Na českém trhu se to týká 129 vozů Peugeot 107 a 122 automobilů Citroën C1, jejichž majitelé budou v nejbližších dnech vyzváni dopisem.

Toyota, která v Kolíně vyrábí model Aygo, stále zjišťuje, kolik motoristů v Česku bude muset oslovit.

***

Vadný pedál S Toyotou do servisu V Evropě japonská Toyota svolává k opravě plynového pedálu až 1,8 milionu vozů. Akce se týká kromě modelu Aygo i vozů Toyota Yaris, Corolla, iQ, Auris, Verso, Avensis a RAV4. Svolávací akce se chystá i v Číně. Počet aut s vadou z kolínské továrny firma ještě zjišťuje.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!
SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!

Postelové hrátky už nemusí být nudné nebo stereotypní. Chce to trochu jiskru. Jak ji zažehnout? Vyhrajte vibrátor We-Vibe nebo Womanizer v hodnotě...