Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Tradice koled pochází ze středověku

Česko

  12:41
PRAHA - Vdnešní době jsou koledy synonymem pro vánoční písně. Ve středověku tomu tak nebylo. Tehdy se v kostelech hromadně zpívaly pouze adventní písně a roráty, což byly zpěvy s hlubokou náboženskou tématikou a lidé se při nich měli zamyslet nad svým životem.
Betlém (ilustrační foto)

Betlém (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Slovo koleda dříve znamenalo pouze tradici, kdy děti obcházely stavení a zpívaly písničky. Za to od hospodářů dostávaly drobnou výslužku - koledu. Tato zvyklost už v Česku téměř vymizela, ale například v Polsku se drží dodnes. Netýká se však dětí, ale katolických kněží, kteří za zpěvu obcházejí domácnosti a žádají drobný příspěvek „na provoz“.

Koledování má kořeny ve 13. století, kdy Evropou v době adventu cestovali potulní umělci a za drobný poplatek hráli divadlo. Jejich hry s náboženským námětem vždy obsahovaly i několik písní, které inspirovaly Františka z Assisi k tomu, aby složil vůbec první písničku určenou k dětskému koledování.

Koled začalo rychle přibývat a lidé si je s oblibou zpívali také doma na Štědrý den nebo Boží hod. Dnes se už tyto písně zpívají po celou dobou adventu. Neznějí však pouze v kostelech a v domácnostech, ale třeba také v obchodních centrech jako kulisa.

Autor: