Středa 6. listopadu 2024, svátek má Liběna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tradici zahájil George Washington

Česko

Zpráva o stavu unie je v USA 220 let zakotvenou zvyklostí, která ukazuje i duši amerického národa.

WASHINGTON/PRAHA „Blaho země je cílem, ke kterému by mělo směřovat naše úsilí,“ pronesl v závěru premiérové Zprávy o stavu unie roku 1790 George Washington. První americký prezident tak zahájil tradici, která vydržela dodnes. A i když se některé okolnosti v průběhu času měnily, samotná zpráva se stala pevně daným, každoročně se opakujícím zvykem. Ostatně přímo v americké ústavě je zakotveno, že prezident má „čas od času“ dát Kongresu informace o stavu unie a doporučit opatření, která „považuje za nutná“.

Washington svůj projev přednesl v New Yorku, prvním americkém hlavním městě. Již třetí prezident Thomas Jefferson ale tradici změnil. Odmítl totiž osobně vystoupit, protože tvrdil, že taková řeč by příliš připomínala královské projevy. Místo toho Kongresu zaslal zprávu písemně. V této podobě poselství vydrželo přes 100 let. Až demokrat Woodrow Wilson zažité zvyky naboural, když vystoupil před Kongresem přímo. Postupem času význam projevu stoupal díky médiím. Republikán Calvin Coolidge v roce 1923 jako první hovořil přes rádio a po druhé světové válce se proslovy začaly objevovat v televizi. Dnes k jejich sledovanosti přispívá i to, že patří do hlavního vysílacího času. Některým prezidentům se Zprávu o stavu unie podařilo přetvořit ve skutečně dějinnou událost. V 19. století prezident James Monroe prostřednictvím doktríny nesoucí jeho jméno evropským koloniálním státům vzkázal, ať politicky a vojensky nezasahují do amerických záležitostí. Položil tím základy zahraniční politiky USA v 19. století. Abraham Lincoln zase ve svém poselství předneseném v roce 1862 řekl, že věří, že občanská válka povede k osvobození černých otroků. Demokrat Lyndon Johnson v roce 1965 ve svém projevu vyhlásil snahu skoncovat s chudobou v USA. A nakonec Obamův předchůdce George W. Bush ve svých zprávách obhajoval válku proti Iráku, když režim Saddáma Husajna zařadil do osy zla.

S trochou nadsázky lze říci, že ve Zprávě o stavu unie američtí prezidenti již od počátku navenek manifestovali pro USA tolik typickou víru ve vlastní schopnosti. V optimistickém duchu uzavíral svůj proslov koneckonců i Obama: „Před námi je nová dekáda. Nekončíme. Já nekončím. Využijme této příležitosti a začněme nanovo, abychom dál mohli snít americký sen a opět posílili naši unii.“

***

Ustálený zvyk Unijní poselství Přednesu zprávy předchází formální pozvání. Když prezident vstupuje do Kongresu, dostane se mu potlesku ve stoje. Poselství prezidenti zveřejňují většinou v lednu. Za plnohodnotnou zprávu se považuje až ta, kterou prezident přednese po roce v úřadě.

Autor:

Jedlá soda a ocet nic nevyčistí, bublinky jsou jen show
Jedlá soda a ocet nic nevyčistí, bublinky jsou jen show

Spousta lidí věří, že když zkombinují jedlou sodu a ocet (nebo kyselinu citronovou), dostanou „superčistič“, který zvládne všechno – od mastnoty na...